Κωνσταντίνος Γαβριήλ

Οι απαντήσεις των μελών της κοινότητας .
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Giorgos Patsias
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2014 2:39 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Κωνσταντίνος Γαβριήλ

Δημοσίευση από Giorgos Patsias »

Κωνσταντίνος Γαβριήλ ( Mafiozos68 / Vrontosauros V8 )


1.Πρώτη επαφή με υπολογιστή . Χρονολογία και ηλικία :
- Η πρώτη μου επαφή με Η/Υ, αν θεωρείται υπολογιστής ο Commodore 64, ήταν περίπου στο 1983. Ήμουν 15 ετών τότε, δούλευα ήδη κι ένας συνάδελφος είχε το εν λόγω μηχάνημα (καθώς και ένα απ τα πρώτα βίντεο!!!) με το κασετόφωνό του, έγχρωμο monitor, οπότε είχα ‘’μετακομίσει’’ στο σπίτι του .

2.Χαρακτηριστικά που είχε ο πρώτος υπολογιστής ;
Ο πρώτος κανονικός υπολογιστής που έκατσα μπροστά του, ήταν στον χώρο εργασίας μου. Ήταν ένα desktop της Dell με επεξεργαστή Intel Pentium 2 σε περιβάλλον Windows ’98 και σκληρό δίσκο 60GB, κοτσαρισμένο σε monitor 14άρι ντουλάπα.
Έκτοτε κάθισα μπροστά σε πάρα πολλούς υπολογιστές και δοκίμασα σχεδόν τα πάντα. Οι ανάγκες της δουλειάς μου και η συνήθεια, με έκαναν να μην πάρω ποτέ κάποιον σταθερό υπολογιστή, αλλά να αλλάζω τα laptop σαν τα πουκάμισα…

3.Μερικά από τα πρώτα παιχνίδια που ασχολήθηκες ;
Τα πρώτα παιχνίδια που έπαιξα ήταν arcade και τα έπαιζα σε Amstrad (πάλι ενός φίλου) και φυσικά ούτε και που θυμάμαι πως λεγόντουσαν. Αργότερα αγόρασα το Εuro Truck Simulator και επειδή δεν μου πολυάρεσε η ποιότητα των γραφικών, αγόρασα το German Truck Simulator και κόλλησα!!!
( οκ το παραδέχομαι…και τα δύο αρχικά ήταν πειρατικές κόπιες για δοκιμή. Δικάστε με)

4.Αγαπημένο είδος παιχνιδιού
Τα μόνα παιχνίδια που με συγκινούσαν ανέκαθεν ήταν τα Simulation όλων των ειδών. Με ιδιαίτερη προτίμηση βέβαια στην εξομοίωση οδήγησης φορτηγού, λόγω και της εξάσκησης του επαγγέλματος επί σειρά ετών . Βέβαια σαν παιδί κι εγώ, έπαιξα και τα Mc Rae μου, και τις φόρμουλές μου… και σε δίδυμους πύργους έπεσα, αλλά το Euro Truck ήταν και είναι πάντα η κορυφή για μένα.

5.Επαφή με κονσόλες ; Είχες ποτέ ; Ήθελες να αποκτήσεις ;
Φυσικά το PlayStation 1 το οποίο πέθανε από εξάντληση και βαθειά γεράματα.
Το διαδέχθηκε το PlayStation 2 το οποίο ζει ακόμα, αλλά η ενασχόληση εγκαταλείφθηκε νωρίς αφού διαπίστωσα τα οφέλη του Pc gaming….

6.Συλλογή παιχνιδιών ( πόσα , retail ή steam )
Η τωρινή συλλογή μου είναι όλη περασμένη στο Steam και αποτελείται απ το Euro Truck Simulator 2, το European Ship Simulator (μια που το πήρα και μια που δεν το άνοιξα σχεδόν ποτέ), το Train Simulator 2015 (για τις περιόδους που με πιάνει άρνηση για το ETS2) και το Men of War – Assault Squad (μη με ρωτήσετε γιατί το πήρα… ούτε εγώ ξέρω…είχα λεφτά στην τσέπη και με τρώγανε… ήταν και προσφορά…. Επίσης μια που έβαλα μπροστά ένα άρμα και μια που δεν το ξανάπαιξα)

7.Πόσες ώρες αφιερώνεις για παιχνίδι κάθε ημέρα/εβδομάδα
Περίπου 10 ώρες την μέρα αυτή την περίοδο .

8.Άλλη χρήση υπολογιστή εκτός από τα παιχνίδια
Οι κύρια χρήση του υπολογιστή ήταν για την δουλειά μου , Δημιουργία αρχείων υπολογιστικών φύλλων excel, δημιουργία και παρακολούθηση δεικτών αποδοτικότητας KPIs, δημιουργία και παρακολούθηση αρχείων καυσίμων στόλου φορτηγών, μέχρι που κάποιοι αποφάσισαν ότι δεν έχω δουλειά πλέον, οπότε η χρήση μοιράζεται ανάμεσα σε internet surfing, facebooking και gaming μόνο.

9.Πως έμαθες την χρήση του υπολογιστή ( βιβλία , περιοδικά , σχολές , ιντερνετ )
Εμπειρικά, αφού η κύρια δουλειά μου ήταν επαγγελματίας οδηγός και όταν με επέλεξαν να καλύψω κάποια θέση γραφείου δεν ήξερα που είναι το enter!!! Σαν μαμούνι που είμαι όμως, κοίταζα και μάθαινα……. Φυσικά το internet και οι αναζητήσεις σε αυτό είναι το μεγαλύτερο σχολείο.

10.Προτίμηση desktop ή laptop
Laptop και πάλι laptop κι ας χάνουμε σε ποιότητα και απόδοση στο gaming….

11.Το σύστημα που διαθέτεις τώρα , τι περιλαμβάνει ;
Ένα notebook για κοινή χρήση έχω τώρα, που δεν μπορεί να υποστηρίξει σωστά τις απαιτήσεις ενός gamer, αλλά το συνήθισα και βολεύομαι με αυτό… Ένα Lenovo G500 με Intel Core i5 – 3230M CPU @ 2.60 GHz επεξεργαστή, Seagate ST500LT012 500GB 5400 RPM σκληρό δίσκο και Ιntel ® Graphics 4000 κάρτα γραφικών, ενσωματωμένη πάνω στον δίσκο. Απλά πραγματάκια κι όταν τα φτύσει, το ίδιο θα πάρω.

12.Με το ETS2 πότε ξεκίνησες να ασχολείσαι ;
Μετά την περίοδο που κυκλοφορούσε το ΕΤS 1 και δεν πολυασχολήθηκα τότε, μεσολάβησε μεγάλη περίοδος αδράνειας και επέστρεψα το 2013 που πήρα γραμμή ότι τρέχει το ETS2. Κατέβασα το demo, το είδα και το έπαιξα, κόλλησα και πάλι το μικρόβιο και φυσικά το αγόρασα αμέσως σε CD μαζί με το DLC Going East από κατάστημα. Μετά μπήκα στην ομάδα Greek Euro Truck Simulator 2, όπου άλλα μέλη και διαχειριστές με βοήθησαν στις απορίες μου και έτσι έμαθα πώς να βάλω το παιχνίδι μου στα Ελληνικά ( τα παλιά CD δεν είχαν Ελληνικά) και φυσικά πώς να περάσω το παιχνίδι μου στο Steam (ούτε καν που το ήξερα το Steam) και πώς να αρχίσω να ασχολούμαι με mods.

13.Πόσες ώρες αφιερώνεις στο ETS2
Όπως είπα και παραπάνω, (αμάν αυτοί οι δημοσιογράφοι…… όλο τις ίδιες ερωτήσεις….) περίπου 8-10 ώρες την ημέρα αυτή την περίοδο

14.Παιχνίδι με mods ή vanilla
Έχω παίξει το μεγαλύτερο διάστημα με mods. Σχεδόν πάντα με map mods και άλλα.
Πλέον από την 1.17xxx έκδοση και μετά, θεωρώ ότι έχει γίνει μεγάλη προσπάθεια σε χάρτη, γραφικά καιρού, τρέιλερ, φορτηγά, εταιρείες, από την SCS, οπότε δίνω μια ευκαιρία στο Vanilla map με κάποια mods κυριότερα σε τράκτορες, εσωτερικά και κάποια standalone τρέιλερ, μόνο και μόνο για να φέρω λίγο το παιχνίδι τα δικά μου θέλω.
Όχι πια χάρτες mod για μένα, όχι πια weather mods, όχι πια graphic mods, όχι πια trailer packs…. Aς το δούμε κι έτσι…

15.Έχεις ασχοληθεί να φτιάξεις δικά σου mods ;
Οι γνώσεις μου, η θέλησή μου να μάθω κάτι παραπάνω και οι έως τώρα ικανότητές μου, περιορίζονται στο trailer skinning που είναι και το αγαπημένο μου και σταματάω εκεί. Άλλωστε έχουμε γεμίσει από έφηβους ΜegaModders….. Η γερουσία περισσεύσει πλέον….

16.Κάποια mods τα οποία χρησιμοποιείς σε κάθε έκδοση του παιχνιδιού και δεν μπορείς χωρίς αυτά ;
Eκτός από κάποια mods ήχων του Kriechbaum που παίρνω πάντα μαζί μου σε κάθε update, μπορώ πλέον να ζήσω και χωρίς κανένα άλλο mod.
Εικόνα
Κλειδωμένο