Γιώργος Νεμούκος

Οι απαντήσεις των μελών της κοινότητας .
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
leftergr
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 19, 2014 7:16 pm
Τοποθεσία: Heraklion

Γιώργος Νεμούκος

Δημοσίευση από leftergr »

Γιώργος Νεμούκος

1.Πρώτη επαφή με υπολογιστή . Χρονολογία και ηλικία :

Πρέπει να ήταν το 1990 σε ηλικία 9 ετών.


2.Χαρακτηριστικά που είχε ο πρώτος υπολογιστής :

Αξέχαστος Amstrad 6128 με την έγχρωμη οθόνη. 4Mhz Cpu κ 128Kb RAM.


3.Μερικά από τα πρώτα παιχνίδια που ασχολήθηκες :

Πέρα από τα αρκετά διασκεδαστικά παιχνίδια του Amstrad τα πρώτα σοβαρά παιχνίδια ήταν τα Colin McRae, Gran Turismo, Need for Speed, Driver, Metal Gear Solid, στο Playstation 1 του γείτονα.


4.Αγαπημένο είδος παιχνιδιού :

Πλέον Simulation κ μόνο.


5.Επαφή με κονσόλες ; Είχες ποτέ ; Ήθελες να αποκτήσεις ;

Το Playstation 1 του γείτονα ήταν η πρώτη κ μόνη κονσόλα που χρησιμοποίησα αρκετά. Περιστασιακά έχω παίξει κ σε άλλες αλλά τπτ το ιδιαίτερο. Οι κονσόλες ποτέ δεν μου άρεσαν λόγω της ανάγκης για σύνδεση σε τηλεόραση.


6.Συλλογή παιχνιδιών ( πόσα , retail ή steam ) :

Στο Steam είμαι αρκετά καινούριος κ έχω μόνο το ETS2. Σε ένα ντουλάπι έχω καμιά 100αριά CDs με παλιότερα παιχνίδια.


7.Πόσες ώρες αφιερώνεις για παιχνίδι κάθε ημέρα/εβδομάδα :


Ίσως 2-3 ώρες την μέρα αλλά όχι σε μηχάνημα που να σηκώνει το ETS2.


8.Άλλη χρήση υπολογιστή εκτός από τα παιχνίδια :

Είναι βασικό εργαλείο για έρευνα αγοράς λόγω δουλειάς.


9.Πως έμαθες την χρήση του υπολογιστή ( βιβλία , περιοδικά , σχολές , ιντερνετ ) :

Μερικά μαθήματα για χρήση Office στην δουλειά κ τα υπόλοιπα μόνος κ με αρκετή έρευνα στο διαδίκτυο.


10.Προτίμηση desktop ή laptop :

Πάντα είχα σταθερό κ ποτέ δεν μου άρεσαν οι φορητοί. Τα τελευταία χρόνια όμως λόγω δουλειάς άρχισα να χρησιμοποιώ φορητό κ να βλέπω να οφέλη τους (όπως τώρα που βλέπω F1 κ συμπληρώνω το ερωτηματολόγιο).


11.Το σύστημα που διαθέτεις τώρα , τι περιλαμβάνει :

Πρόσφατα αναβαθμισμένος κ πρώτη φορά με μια αρκετά αξιόλογη κάρτα γραφικών. Intel i5-650 3.2Ghz, AMD Radeon 7870 2Gb, 4Gb Ram, κ 2-3 σκληρούς με έναν 120Gb SSD.


12.Με το ETS2 πότε ξεκίνησες να ασχολείσαι :

Το πρώτο μου Truck Simulator ήταν το 18 Wheels of Steel κάπου στο 2002-2003. Ακολουθώντας τις αναβαθμίσεις/ανανεώσεις έφτασα μέχρι το σημερινό ETS2.


13.Πόσες ώρες αφιερώνεις στο ETS2 :

Υπάρχουν μέρες που δεν γράφω ούτε μέτρο αλλά σίγουρα θα βρω 2-3 ώρες την βδομάδα.


14.Παιχνίδι με mods ή vanilla :

Από τότε που έμαθα τα mods δεν μπορώ χωρίς αυτά. Ένας καλός ήχος είναι το πρώτο πράγμα που ψάχνω κ μετά οτιδήποτε αυξάνει τον ρεαλισμό.


15.Έχεις ασχοληθεί να φτιάξεις δικά σου mods :

Έχω φτιάξει skins, κινητήρες, κ έχω δικό μου economy αλλά έχω κάνει αλλάγες και σε mods άλλων για αξεσουάρ (lightbox, tyres, λασπωτήρες, κλπ).


16.Κάποια mods τα οποία χρησιμοποιείς σε κάθε έκδοση του παιχνιδιού και δεν μπορείς χωρίς αυτά :

Δεν ξεκινάω καθόλου αν δεν έχω έναν ωραίο ήχο. Ρεαλιστικός καιρός είναι το αμέσως επόμενο. Ένας ενδιαφέρον χάρτης καλό είναι να υπάρχει.
Εικόνα
Κλειδωμένο