Πολλά error και warrning

Απορίες γύρω απο το Euro Truck Simulator 2 .
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deminio2007
VIP
VIP
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 12:39 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Πολλά error και warrning

Δημοσίευση από deminio2007 »

Υπάρχει θέμα με τα error και τα warning
Τα mod που έχω είναι :
1) χάρτες (Promods - Rusmap - Polland)
2) Γραφικά ( sweetfx - HDR_Fix_v1.3-Achilles - zRealistic_Weather_Sound_v1.7.3__by_nIGhT-SoN_)
3)Trailer (SCS-Trailer_cooliners) του Πάνου Καμπάκη
4) Φορτηγά (Scania RJL - Volvo fh16 ohaha)
5) Accessory ( Accessory parts all truck - akcesoria_do_tuningu_(02.11.14) - 50k_addons - Aux_Lights ) και είναι το μεγάλο πρόβλημα νομίζω !!!!!
Απο mod έχω δοκιμάσει και άλλα αλλά τα βγάζω αμέσως διότι η κρασάρει το παιχνίδι η κολάει απίστευτα !!!!

Ευχαριστώ πολύ !!!!
Αν το έκανα σωστά είναι αυτό το pastebin ;)
http://pastebin.com/msr9pMLJ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
leftergr
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 19, 2014 7:16 pm
Τοποθεσία: Heraklion

Re: Πολλά error και warrning

Δημοσίευση από leftergr »

Το συγκεκριμένο τελευταίο error ( 01:26:32.979 : <ERROR> [dx9] Present failed. [0x88760868] ) , αναφέρεται στην κάρτα γραφικών . Κάτι κολλάει , και δεν μπορεί να την ξεκινήσει .

Βλέπωντας στο φόρουμ της SCS ( http://forum.scssoft.com/viewtopic.php?f=8&t=68657 ) , αναφέρονται σε θέμα των drivers . Αν δεν έχεις τους τελευταίους , βάλτους . Αν έχεις τους πιο πρόσφατους , δοκίμασε να γυρίσεις σε παλίοτερους . ( Άκυρο , τώρα είδα ότι πρέπει να έχεις τους πιο πρόσφατους ) .

Τσέκαρε επίσης μήπως τυχόν έχεις και κανένα άλλο πρόγραμμα να τρέχει στο background , και αυτό κάνει κάποια ζημιά .

Για τα υπόλοιπα erros/warnings πάντως , το παιχνίδι δεν δικαιολογείται να κρασάρει . Το μόνο που φαίνεται λίγο περίεργο , είναι ότι κάποια στιγμή πρόσθεσες κάποιον φάρο/προπβολέα πάνω στο φορτηγό , μετά έβγαλες όμως το μοντ , και το παιχνίδι εξακολουθεί και τον ψάχνει . Όχι όμως για να φτάσει σε σημείο να κρασάρει εξαιτίας του .

Άλλο που πρέπει να προσέξεις , ότι πλέον το παιχνίδι διαβάζει ότι έχεις μέσα στον φάκελο με τα μοντ . Ακόμα και αν δεν τα έχεις ενεργοποιημένα . Οπότε μοντ που δεν τα χρησιμοποιείς καθόλου , καλό είναι να τα βγάλεις από τον φάκελό , για να μην τα διαβάζει και αργεί τσάμπα .

Επίσης το 50K addons , έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται , γιατί πρέπει να το έχω προσθέσιε μέσα στο Aux Lights .

Τέλος , έχει πάρει το μάτι μου , για περίεργα κόλπα που κάνουν κάποια μοντ του Ohaha ( sideskirts αν θυμάμαι καλά ) . Αν υπάρχει κανένα τέτοιο , κάνε μια δοκιμή , μπας και αλλάξει τίποτα .

Καλό θα ήταν να κρατήσεις και ένα gamelog , αρχίζωντας το παιχνίδι , χωρίς να αλλάξεις τίποτα ( ούτε σε μοντ ούτε σε γραφικά ) , που να δούμε μήπως βγάζει κάτι άλλο .
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
deminio2007
VIP
VIP
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 12:39 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πολλά error και warrning

Δημοσίευση από deminio2007 »

Οκ Λευτέρη τώρα με τρέλανες :shock:

Εγώ καταλάβαινα ότι είναι κάτι με τρειλερ η με τα accesory .........
Ξεκινάω και βλέπουμε τι κάναμε .
Τα προγράμματα που τρέχουν είναι το Avira . Amd gaming evolved , Speedfan , Amd Catalyst control senter , Logitech τιμονιέρα .
θα κάνω αυτά που είπες με τα μοντ και θα ανεβάσω φώτο το απόγευμα με αναλυτικά gamelog , και ποια προγράμματα τρέχουν !!!!


Ευχαριστώ πολύ πάντως φίλε !!!!!! :D :D :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
leftergr
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 19, 2014 7:16 pm
Τοποθεσία: Heraklion

Re: Πολλά error και warrning

Δημοσίευση από leftergr »

Αυτό το AMD gaming evolved τι το θέλεις ; Σταμάτα το ή ακόμα καλύτερα βγάλτο εντελώς :D

Εγώ στην προηγούμενη σύνθεση του υπολογιστή , που δεν σήκωνε και πολλά πολλά , σταμάταγα και το antivirus . Δόξα το θεό , τρώνε και αυτά , και μνήμη και κλέβουν και από την CPU .

Μπορείς να κάνεις και το άλλο . Την ώρα που θα έχεις ανοίξει το παιχνίδι , πατάς alt+tab και βγαίνεις στα windows . Μετά alt+ctrl+del και σου ανοίγει τον task manager . Και ρίχνεις μια ματιά στο cpu usage και στο physical memory ( τα ποσοστά κάτω στο παράθυρο ) . Εκεί μπορείς να δείς αν τρέχει κάτι άλλο περίεργο εκείνη την ώρα , και τι ποσοστό μνήμης χρησιμοποιείται .
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
deminio2007
VIP
VIP
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 12:39 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πολλά error και warrning

Δημοσίευση από deminio2007 »

Αυτό είναι την ώρα που έχω το παιχνίδι ανοιχτό : http://prntscr.com/8efs9q

και αυτό χωρίς αυτά που μου είπες mod
http://pastebin.com/t8nZfdgx

Το AMD game το έχω μπας και μαζέψω τους πόντους και κερδίσω καμία κάρτα γραφικών καλύτερη :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
deminio2007
VIP
VIP
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 12:39 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πολλά error και warrning

Δημοσίευση από deminio2007 »

και το τελευταίο κρασάρισμα .....

http://pastebin.com/biyScG1t


:?: :?: :?: :?: :?: :?:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
leftergr
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 19, 2014 7:16 pm
Τοποθεσία: Heraklion

Re: Πολλά error και warrning

Δημοσίευση από leftergr »

Λοιπόν , στο δεύτερο κρασάρισμα ( που έβαλες στο τελευταίο μήνυμα ) , το παιχνίδι ξέμεινε από μνήμη . Και από ότι βλέπω στο φόρουμ της SCS ( http://forum.scssoft.com/viewtopic.php? ... &start=220 ) ( τελευταίο ποστ στην σελίδα ) φταίει κάποιο μοντ του Scania RLJ , για αυτό μάλλον σου βγάζει και errors πιο πριν για κάτι ήχους .

Μπαίνεις σε ένα προφίλ , αλλάζεις κάτι , και μετά επιλέγεις και φορτώνεις κάποιο άλλο προφίλ ; Επειδή βλέπω ότι τα προφίλ είναι τίγκα στα μοντ :D , αλλάζωντας τα προφίλ μέσα από το παιχνίδι , πιθανόν να μην δίνεις την δυνατότητα στην μνήμη να αδειάσει εντελώς . Έτσι όταν φορτώνεις ένα προφίλ καταλαμβάνεται περίπου 2 γίγα μνήμη , αλλά όταν επιλέγεις ένα άλλο προφίλ ( και αυτό με πολλά μοντ ) , η μνήμη ίσως να μην αδειάζει εντελώς , και αντί το παιχνίδι να δεσμεύσει πάλι 2 γίγα , αυτό δεσμεύει κάτι παραπάνω ( πχ 3 γίγα ) . Με αποτέλεσμα βαριά μοντ , να το κάνουν να γονατίζει .

Κάνε την δοκιμή , όταν θα θέλεις να αλλάξεις προφίλ , να επιλέγεις Quit , και μετά να ξαναμπαίνεις στο παιχνίδι για να επιλέξεις κάποιο άλλο προφίλ . Στο προηγούμενο σύστημα μου , που είχα μόνο 2.5GB μνήμη είχα παρατηρήσει κάτι παρόμοιο . Έμπαινα στο παιχνίδι και επέλεγα να φορτώσει κάποια καινούργια μοντ μεγάλα ( πχ jazzycat ) . Έμπαινε στο παιχνίδι ( μετά από κανένα 10λεπτο :D ) και παρατηρούσα λαγκαρίσματα . Επέλεγα quit , έβγαινα ,έμπαινα πάλι , ξαναεπέλεγα μετά το ίδιο προφίλ και πάταγα continue ( χωρίς να πειράξω κάτι στα μοντ ) , και το παιχνίδι είχα την αίσθηση ότι πήγαινε ομαλότερα ........
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
deminio2007
VIP
VIP
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 12:39 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πολλά error και warrning

Δημοσίευση από deminio2007 »

Ναι φίλε έχεις δίκιο αυτό έκανα ...... :roll:

Είχα βάλει κάποιους ήχους για το Scania RJL και τους ενεργοποιούσα , έβλεπα άμα λειτουργούν και δοκίμαζα τον επόμενο απλώς πατώντας προφίλ - διαχείριση μοντ και ξανά το ίδιο , δεν έβγαινα καθόλου από το παιχνίδι !!!!

Για τα προγράμματα που τρέχουν πως τα είδες είναι οκ τώρα ? δεν έβαλα βέβαια την φυσική μνήμη και την χρήση CPU αλλά κυμαίνεται
CPU : 0- 10 και φυσική μνήμη 30-40 !!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
leftergr
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 19, 2014 7:16 pm
Τοποθεσία: Heraklion

Re: Πολλά error και warrning

Δημοσίευση από leftergr »

Τα προγράμματα που τρέχουν είναι οκ . Ούτε φαίνεται τίποτα περίεργο , ούτε κάτι που να τρώει πολύ παραπάνω μνήμη . Πάνω κάτω τα ίδια πράγματα έχουμε και τρέχουν . Απλώς αυτό το πρόγραμμα της AMD , δεν ξέρω τι κάνει ακριβώς στο background που δουλεύει . Ελπίζω να μην στέλνει τίποτα περίεργα την ώρα που τρέχει το παιχνίδι , για για αυτό να βγάζει το άλλο σφάλμα με την κάρτα γραφικών .....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
deminio2007
VIP
VIP
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 12:39 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πολλά error και warrning

Δημοσίευση από deminio2007 »

Ναι διαβάζει το παιχνίδι και ανάλογα τον χρόνο που παίζεις σου δίνει πόντους raptr (έχω πάρει 2 games έτσι ) :D

π.χ μου βγάζει έπαιξες euro truck 3 ώρες και κέρδισες 20 πόντους ...... μέχρι στιγμής έχω 8000 πόντους και θέλω άλλους 79000 :mrgreen:
αλλά άκουσα την οδηγία σου και όταν μπαίνω στο παιχνίδι το αφαιρώ ;)

ευχαριστώ πολύ Λευτέρη για τον χρόνο σου, άμα ξανακάνει καμία πατάτα στο λέω :D :D :D


ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ
Εικόνα
Απάντηση