Απορίες για το Steam

Απορίες γύρω απο το Euro Truck Simulator 2 .
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
di-kei
Εκπαιδευόμενος
Εκπαιδευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Σεπ 16, 2014 10:54 pm

Απορίες για το Steam

Δημοσίευση από di-kei »

Χαιρετώ την παρέα!
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το steam. Εφόσον μεταφέρω το παιχνίδι στο steam θα πρέπει να ξεκινήσω εκεί πλέον ένα νέο παιχνίδι, νέο προφίλ? Τα mod παίζουν σε αυτή την πλατφόρμα? Εάν παίζουν τα mod, εμφανίζονται και στο multyplayer του steam? Γενικότερα, θα ήθελα μία περιγραφή των πλεονεκτημάτων όταν το παιχνίδι το έχουμε στο steam.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
Άβαταρ μέλους
leftergr
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 19, 2014 7:16 pm
Τοποθεσία: Heraklion

Re: Απορίες για το Steam

Δημοσίευση από leftergr »

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος , μιας και το παιχνίδι το έχω αγορασμένο απευθείας από το steam , όταν περάσεις τον κωδικό θα μπορείς να συνεχίσεις κανονικά από εκεί που σταμάτησες .

Αλλιώς μπορείς να κάνεις και το άλλο . Να κρατήσεις κάπου backup τον φάκελο του παιχνιδιού που βρίσκεται μέσα στα documents , και ειδικά τον φάκελο που λέει profiles . Μετά την εγκατάσταση από το steam , θα μπορείς να κάνεις copy-paste τον φάκελο profiles , και να συνεχίσεις κανονικά .

Τα μοντ παίζουν κανονικά και στην έκδοση από DVD και στην έκδοση του Steam .

Το μούλτι δεν είναι κομμάτι του steam . Το μούλτι είναι και αυτό ένα μοντ που έχει φτιαχτεί από ιδιώτες και όχι από την κατασκευάστρια εταιρία του παιχνιδιού . Κάποια λίγα και συγκεκριμένα μοντ παίζουν στο μούλτι . Αλλά ποιά είναι αυτά δεν τα γνωρίζω ακριβώς , γιατί δεν ασχολούμε με το μούλτι .

Αν το παιχνίδι το περάσεις στο steam τότε θα έχεις πάντα την τελευταία ενημερωμένη έκδοση του παιχνιδιού + ότι θα μπορείς να αγοράσεις όλα τα έξτρα dlc που κυκλοφορούν για το παιχνίδι που κανονικά δεν μπορείς στην έκδοση για DVD .
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
di-kei
Εκπαιδευόμενος
Εκπαιδευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Σεπ 16, 2014 10:54 pm

Re: Απορίες για το Steam

Δημοσίευση από di-kei »

Όσον αφορά το multi θα ήθελα να το δοκιμάσω από περιέργεια. Επίσης, το πλεονέκτημα απόκτησης κάποιων επίσημων mod από εκεί είναι αρκετά ενδιαφέρον.
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ενδεχομένως με τα update που θα κάνει αυτόματα ίσως να μου δημιουργεί θεματάκια στο παιχνίδι. Πχ όσα μοντ έχω (όχι πολλά) τα χρησιμοποιώ, οπότε με τις νέες εκδόσεις κάθε φορά ενδέχεται να προκαλούν θέμα, κολλήματα κτλ. Κ επειδή λογω έλλειψης χρόνου παίζω μόνο 1-2 ώρες την βδομάδα , δεν θα ήθελα τέτοια κολλήματα.
Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.
Άβαταρ μέλους
leftergr
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 19, 2014 7:16 pm
Τοποθεσία: Heraklion

Re: Απορίες για το Steam

Δημοσίευση από leftergr »

Εντάξει , νέες εκδόσεις βγαίνουν περίπου κάθε 2-3 μήνες . Και συνήθως τα ''σοβαρά'' μοντ ανανεώνονται από τους δημιουργούς τους σχετικά γρήγορα .

Επίσης κάθε νέο update , προσθέτει καινούργια πράγματα που βελτιώνουν το παιχνίδι ..... Ανάμεσα στην έκδοση 1.1 με την έκδοση 1.25 που είμαστε τώρα , είναι η μέρα με την νύχτα , μιλάμε για εντελώς διαφορετικό παιχνίδι .

Χώρια βέβαια ότι η τιμολογιακή πολιτική της SCS αλλά και του Steam ( με τις προσφορές που βγάζει ) , συμφέρει πολύ περισσότερο από το να αγοράζεις από κανονικά ''φυσικά'' μαγαζιά . Βέβαια και η ίδια η SCS είχε ανακοινώσει σχεδόν 1.5 χρόνο πριν , ότι σιγά σιγά το παιχνίδι και τα επίσημα dlc θα μπορεί να τα προμηθευτεί κάποιος ΜΟΝΟ από το Steam .
Εικόνα
Απάντηση