logitech g27 tuning

Παρουσιάσεις γύρω από το Hardware και τα Περιφερειακά που χρησιμοποιούμε για το παιχνίδι !
Απάντηση
mimakosm
Άπειρος Οδηγός
Άπειρος Οδηγός
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2016 8:03 am

logitech g27 tuning

Δημοσίευση από mimakosm »

καλημερα στην ομαδα!!. λοιπον λιγα λογια για το τι εκανα με την τιμονιερα .

προτων εφτιαξα μια βαση ξυλινη σχεδον με μηδενικο κοστος με οτι ξυλα κ βηδες ειχα σπιτι . μετα επειδη ηθελα πιο ρεαλιστηκη οδηγησει αγορασα τηνg27 ε μετα τα υπολοιπα ηρθαν απο μονα τους, βλεποντας καποια βιντεακια στο you tube με τυπους που εχουν φτιαξει ολοκληρες καμπινες σαν φορτηγα μπηκα στο τριπακη να φτιαξω κατι κ εγω κ επειδη μου αρεσει οτι μπορω να το φτιαχνω μονος μου ξεκινησα.

λοιπον πρωτο ηρθε το κουτι με καποια κουμπια η διακοπτες που κανουν το παιχνιδι πιο ρεαλιστικο απο το να βρισκεις πιο κουμπι ειναι στο πληκτρολογιο,.εδω υπαρχουν τρεις εκδοχες ,

η πρωτη ειναι οτι διαλυεις ενα πληκτρολογιο χαρτογραφεις το κουμπια μετα πας στην πλακετα εκει εχει 25 εξοδους κολλα καλωδια με καλαι κ απο εκει κ μετα εννονεις βασει σχεδιου ανα δυο τα καλωδια να βγαλεις ενα κουμπι.το εκανα αλλα καταφερα να βγαλω μονο τρια κουμπια ρα γινεται για καποιον που ειναι πιο ανετος με τις κολλησεις με καλαι κ ειδικα σε τοσο μικρα σημεις.

δευτερη εινει εχεις ενα παλιο gamepad το διαλυεις ξυνεις καποιες επαφες κ εννονεις ανα δυο τα καλωδια κ βγαζεις κουμπια κ εεδω δεν καταφερα να βγαλω π[ολλα κουμπια. για τις δυο πιο πανω περιπτωσεις αν ψαξεται στο you tube θα βρειτε καποια βιντεο με το πως γινεται ,

η τριτη περιπτωση κ κατα την γνωμη μου η πιο απλη ειναι το zero delay encoder,μια πλακετα που ειναι ετοιμη δηλαδη εχει κ τα καλωδια μαζι που απλα κουμπωνεις την μια ακρη στην πλακετα κ την αλλη στο κουμπι η στο διακοπτη που θες κ ειναι ετοιμη σην οτι εχει κ εξοδο για joystick οπως τα παλια ηλεκτρονικα κ san toy gamepad,αυτο λοιπον ειναι το zero delay usb encoder , εγω το αγορασα απο ebay ηρθε απο ισπανια κ το λινκ ειναι αυτο

http://www.ebay.co.uk/itm/Zero-Delay-Ar ... Sw1vlUrnMG .

Εικόνα

ηρθε σε μια εβδομαδα κ το πληρωσα με την χρεωστικη χωρις κανενα προβλημα . ηταν πολυ ευκολο να το συνδεσω αφου π[ρωτα ειχα αγοραση κουμπια κ διακοπτες απο

http://grobotronics.com/?sl=el φθηνα κ μετα απο πολυ ψαξιμο που εκανα ισως το σαιτ με τα πιο πολλα προιοντα.

μετα χρησιμοποιησα ενα πλαστικο κουτι που ειχα αλλα μπορειται κ να παρετε απο το σαιτ που ειπα πριν κουτια εγω χρησημοποιησα οτι ειχα σπιτι. ανοιξα τρυπες εβαλα τα κουμπια κ το συνδεσα κ παιζει χωρις κανενα προβλημα κ ειναι ωραιο. το αλλο που εκανα ειναι το εξης ανοιξα με ενα τρυπανι τρυπα στην χουφτα του λεβιε περασα ενα καλωδιο εκανα τρυπα στο καπακι εβαλα ενα κουμπι κ ετσι εχω το shifter επανω στον λεβιε .

αυτα εν πολις μαλλον γιατι τελικα για λιγα ξεκινησα κ εγραψα ολοκληρη εκθεση!!!!χαχααχαχ. το επομενο σταδιο ειναι αλλαγη τιμονιου σε μεγαλυτερο απλα ψαχνω να βρω τιμονι η να φτιαξω που να μην ειναι πολυ πιο βαρη απο το δικο της το οποιο ζυγιζει 800 γραμμαρια . αν θελετε να δειτε πως γινεται η αλλαγη ψαξτε στο you tube .

οσο για τον ανταπτορα τοπ λινκ ειναι http://www.ebay.co.uk/itm/Logitech-G27- ... SwMmBV1Lc4

Εικόνα

η φωτο τυης τιμονιερας ειναι αυτη

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leftergr την Κυρ Μάιος 22, 2016 6:33 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: edited by Admin leftergr
Άβαταρ μέλους
leftergr
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 19, 2014 7:16 pm
Τοποθεσία: Heraklion

Re: logitech g27 tuning

Δημοσίευση από leftergr »

Η usb πλακέτα έρχεται με κάποιο software / drivers , ή είναι εντελώς Plug and Play ;

Εικόνα

Έχει από ότι βλέπω 12 βασικά κουμπιά ..... Και τα 4 κουμπιά δεξιά όμως ( mode , turbo , cle , auto ) , δεν μπορείς να τα αντιστοιχίσεις σε πραγματικά κουμπιά ;

Το ίδιο και τα κουμπιά up , down , right , left ; Αυτά είναι για hat switch , για flight joystick , σωστά ;

Οπότε συνολικά να φτάσεις στα 20 κουμπιά ;
Εικόνα
mimakosm
Άπειρος Οδηγός
Άπειρος Οδηγός
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2016 8:03 am

Re: logitech g27 tuning

Δημοσίευση από mimakosm »

οχι ειναι εντελως plug and play στον υπολογιστη το ιδαβαζει σαν gamepad,οσο για τα κουμπια τα αλλα δεν μπορεσα να τα αντιστοιχησω σε καποια αλλα κουμπια . οσο για τα up,down,right,left, κουμπια αυτα ειτε τα βαζεις σε ενα joystick ειτε τα βαζεις κ εχεις αλλα τεσσερα κουμπια ακομα,οπως κ να εχει ειναι αρκετα νομιζω τα κουμπια για αρχη.συν οτι εχει κ την εξοδο 5pin , ειναι πολυ ευκολο κ πολυ χρησιμω στο παιχνιδι
Απάντηση