Χρειάζομαι αναβάθμιση στο pc

Απορίες γύρω απο το Euro Truck Simulator 2 .
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deminio2007
VIP
VIP
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 12:39 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Χρειάζομαι αναβάθμιση στο pc

Δημοσίευση από deminio2007 »

Έχω αυτό το σύστημα :
Operating System
Windows 7 Home Premium 64-bit SP1
CPU
Intel Core i7 920 @ 2.67GHz 41 °C
Bloomfield 45nm Technology
RAM
6,00GB Triple-Channel DDR3 @ 534MHz (7-7-7-20)
Motherboard
ASUSTeK Computer INC. P6T SE (LGA1366) 45 °C
Graphics
M227WDP (1920x1080@60Hz)
1024MB ATI AMD Radeon HD 5700 Series (ATI) 41 °C
Storage
931GB Western Digital WDC WD10EADS-00P8B0 ATA Device (SATA) 27 °C
74GB Western Digital WDC WD800JD-23LSA0 ATA Device (SATA) 27 °C
Optical Drives
DTSOFT Virtual CdRom Device
DTSOFT Virtual CdRom Device
DTSOFT Virtual CdRom Device
DTSOFT Virtual CdRom Device
Optiarc DVD RW AD-5240S ATA Device
Audio
Συσκευή High Definition Audio

Εκτός απο την κάρτα γραφικών και επεξεργαστή αξίζει να ασχοληθώ καθόλου με το υπόλοιπο ? η να πάω για ένα εντελώς καινούριο σύστημα και αν έχετε να μου προτέινετε κάποιο !!! Ευχαριστώ :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
leftergr
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 19, 2014 7:16 pm
Τοποθεσία: Heraklion

Re: Χρειάζομαι αναβάθμιση στο pc

Δημοσίευση από leftergr »

Καλημέρα . Δυστυχώς οι γνώσεις μου γύρω από Intel επεξεργαστές είναι σχετικά περιορισμένες . Έχω χάσει την μπάλα με τους κωδικούς και τα slot που χρησιμοποιεί .... :D

Εφόσον το σύστημα πλέον δεν σε καλύπτει , μια σχετικά φθηνή λύση θα ήταν η εξής ( σε σχέση με το να πας να αγοράσεις ένα ολόκληρο υπολογιστή ) , ίσως :

Τσεκάρισμα πως και κατά πόσο μπορείς να κάνεις overclock την CPU . Να της ανεβάσεις ταχύτητα όσο παραπάνω γίνεται , χωρίς να έχει πρόβλημα με ψύξη ή σταθερότητα .

Αν η CPU είναι κλειδωμένη , και δεν πάει πολύ παραπάνω , μπορείς να τσεκάρεις η motherboard σου μέχρι ποιόν παραπάνω επεξεργαστή μπορεί να δεχτεί . Οπότε με μια αναζήτηση ίσως στο ebay , να ανακαλύψεις κάτι οικονομικό σε μεταχειρισμένο ή και καινούργιο ( αντί να πας σε κάποιο εγχώριο μαγαζί και να αγοράσεις ) . Βλέπω ότι παίρνει μέχρι 3.46GHz CPU πάντως ( δεν ξέρω όμως τι τιμή παίζει αυτός ) http://www.asus.com/Motherboards/P6T_SE/HelpDesk_CPU/

Επίσης μπορεί να πάρει η MB παραπάνω RAM . Βάλε άλλα 4GB ( ή παραπάνω ) , χαμένα δεν πάνε σίγουρα .

Και σίγουρα με μια καλύτερα κάρτα γραφικών ( από την σειρά 7 της AMD πχ ) , θα δείς οπτική διαφορά .

Με τα παραπάνω , σίγουρα θα πάρει μια ανάσα ο υπολογιστής και θα δείς και διαφορά σε σχέση με την τωρινή κατάσταση ( και σε ταχύτητα και σε ποιότητα ) . Και θεωρώ ότι θα σου έρθει και πιο οικονομικά , από το να πας σε ένα μαγαζί , για να αγοράσεις ένα ολόκληρο υπολογιστή φτιαγμένο από την αρχή .


Φιλικά Λευτέρης
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
deminio2007
VIP
VIP
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 12:39 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Χρειάζομαι αναβάθμιση στο pc

Δημοσίευση από deminio2007 »

Ευχαριστώ πολύ Λευτέρη !!
Ναι δεν είμαστε για πολλά έξοδα αυτόν τον καιρό . Βέβαια για το overclock δεν γνωρίζω αλλά όλα τα άλλα θα τα ψάξω σίγουρα .
Επειδή είμαι καμένος από μαγαζί (μεγάλη φίρμα) κι εγώ σκεφτόμουν από ίντερνετ να αγόραζα .....δεν είμαι και γνώστης αλλά θα τα καταφέρω !!!
Και πάλι σ΄ευχαριστώ πολύ !!!!!
Εικόνα
Απάντηση