Ποιον χαρτη προτιματε: (ψηφοφορια) TSM vs Promods

Χώρος συνάντησης οδηγών και ελεύθερης συζήτησης

Ποιον χαρτη προτιματε

TSM
8
53%
Promods
7
47%
 
Σύνολο ψήφων: 15

Άβαταρ μέλους
GN_AZ
Άπειρος Οδηγός
Άπειρος Οδηγός
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Σεπ 03, 2014 2:32 pm

Re: Ποιον χαρτη προτιματε: (ψηφοφορια) TSM vs Promods

Δημοσίευση από GN_AZ »

διάβασα όλα τα προηγούμενα posts αλλά μάλλον κάπου χάθηκα.
η κουβέντα είναι πάντα φιλική κ η αντιπαράθεση ακόμη πιο φιλική. ο γραπτός λόγος παρερμηνεύεται καμιά φορά οπότε ζητάω συγνώμη εκ των προτέρων.
στο θέμα μας τώρα ...
εφόσον η πιστότητα δεν αποτελεί μέρος της σύγκρισης τότε ο μόνος τομέας που ίσως κερδίζει ο TSM είναι το μέγεθος !!! size does matter αλλά ... ουκ εν τω πολλώ το ευ. ο μόνος λόγος για να βγάλεις δρομολόγιο στην Αφρική του TSM είναι για να φουλάρεις (πολύ φτηνά απ'ότι θυμάμαι). η μόνη διαδρομή που μου άρεσε ήταν κάπου τέρμα κάτω νοτιοδυτικά (στροφές κ ανηφόρες-κατηφόρες) αλλά αμφιβάλλω αν υπάρχει τέτοιος δρόμος στην Β.Αφρική. κ δε νομίζω ότι επειδή η εταιρία αποφάσισε να αναβαθμίσει περιβάλλον-γραφικά ξαφνικά ο TSM έγινε αγνώριστος.
(κ εδώ εμείς κ εμείς κάνουμε κουβέντα)
Άβαταρ μέλους
leftergr
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 19, 2014 7:16 pm
Τοποθεσία: Heraklion

Re: Ποιον χαρτη προτιματε: (ψηφοφορια) TSM vs Promods

Δημοσίευση από leftergr »

Για να ξεκαθαρίσω κάτι .

Δεν έχω οδηγήσει στον TSM ούτε χιλιόμετρο . Δεν τον έχω κατεβάσει ποτέ , δεν τον έχω εγκαταστήσει ποτέ . Πριν από ενάμιση+ χρόνο που πήρα χαμπάρι ότι υπάρχουν χάρτες που μπορείς να προσθέσεις , πριν ακόμα κατεβάσω κάποιον και τον εγκαταστήσω , είχα διαβάσει άπειρα πράγματα και είχα δεί και αρκετές φωτογραφίες . Είχα δει φωτογραφίες που σύγκριναν τις πόλεις και τα τοπία του TSM με το στανταρ χάρτη . Είχα διαβάσει για το πόσο μονότονα ήταν τα κομμάτια στην Αφρική . Όλοι έγραφαν ότι ο ένας είχε ποσότητα και ο άλλος ποιότητα .

Για αυτό λοιπόν και εγώ στράφηκα προς την ποιότητα . Και αυτό που είδα τότε , με είχε αφήσει με το στόμα ανοικτό . Ναι , σίγουρα ο Promods έναμιση χρόνο πριν ήταν ένας πολύ μικρός χάρτης . Αλλά η ικανοποίηση που πρόσφερε να οδηγείς στα μέρη του , δεν συγκρινόταν με τίποτα με τα κομμάτια του βασικού χάρτη . Χωρίς να έχω επισκεφτεί καμία Σκανδιναβική χώρα , η αίσθηση που μου άφηνε ( από αυτά που έχω δεί μέσω ταινιών , μέσω ντοκυμαντέρ , μέσω φωτογραφιών για την Σκανδιναβία ) με έκανε να νιώθω ότι όντως οδηγούσα σε τέτοιες περιοχές , και όχι πχ στην Γερμανία ή το Βέλγιο .

ΑΛΛΑ

Πλέον μετά τις χώρες που έχουν προσθέσει στον Promods , δεν μπορεί κανένας να παραπονιέται ότι δεν καλύπτει μεγάλη έκταση . Όρεξη να έχεις να οδηγάς . Το έχω γράψει και άλλη φορά , ότι ειδικά τη Γαλλία των Promods την θεωρώ ΕΝΑ κλικ από τον υπόλοιπο χάρτη τους και τουλάχιστον ΔΥΟ κλικ παραπάνω από τον vanilla !!! Και αν τον κολλήσεις με τον Poland Rebuilding και τον RusMap , απολαμβάνεις πραγματικά μεγάλα δρομολόγια , που κάνεις 3 ημέρες για να τα τελειώσεις .

Το πως φτιάχνεις τους δρόμους , σε περιορίζει και ο ίδιος ο editor . Δεν μπορείς να φτιάξεις αυτά που βλέπεις στην πραγματικότητα ή στο google maps . Κρατώντας μια κλίμακα , θα πρέπει να κάνεις παραχωρήσεις . Στο πρώτο κομμάτι δρόμου που έκανα στον editor , έβαζα και έβαζα πράγματα , έχωντας στο μυαλό μου ένα πραγματικό κομμάτι δρόμου (το οποίο χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά ) που είναι δεν είναι 5-7 χλμ . Και ξέρεις όταν έβαλα να οδηγήσω για να το δοκιμάσω πόσο είχε βγεί ; Σχεδόν 35 χιλιόμετρα :lol:

Δεν σε παίρνει ο χώρος που έχεις , για να φτιάξεις ακριβώς αυτό που βλέπεις ή αυτό που θέλεις . Κάνεις συμβιβασμούς . Αλλά άλλο το συμβιβάζομαι πετώντας στο χάρτη ότι έτοιμο υπάρχει , και άλλο συμβιβάζομαι προσθέτωντας custom φτιαγμένα κομμάτια που μου βγήκαν τα μάτια για να τα φτιάξω ;)

btw τα κομμάτια τις Αφρικής , με την έρημο δεξιά και αριστερά του δρόμου , υπάρχουν σαν επιλογές στον στανταρ editor . ( Διαλέγεις πχ αντί για δέντρα και γρασίδι ,να βάλεις άμμο )

Εικόνα

Εικόνα

Τα παραπάνω 2 κομμάτια τα έφτιαξα από τον editor του παιχνιδιού , έπειτα από ενασχόληση 2-3 ημερών . Εντελώς από το μηδέν , χωρίς να κάνω copy-paste τίποτα . Λίγο ενασχόληση , διάθεση , όρεξη , και φαντασία χρειάζεται . Πράγματα που στους πρώιμους τουλάχιστον TSM αμφιβάλλω αν υπήρχαν . Πάντα έβλεπα μια βιασύνη , μετά από κάθε Update του παιχνιδιού , για να τρέχουν να προλάβουν να βγάλουν ανανέωση του χάρτη τους ( προφανώς για να μην χάσουν το κοινό τους , το οποίο μπορούσε να επιλέξει άλλους χάρτες όσο περίμενε ) . Που ακόμα θυμάμαι πάνω στην βιασύνη τους , όταν η SCS πρόσθεσε την Βενετία και τις άλλες 2 πόλεις σε κάποιο update ( στην 1.14 νομίζω ;) ) , αυτοί πήγαν και έβγαλαν χάρτη , χωρίς τις πόλεις αυτές . :o Και αντί να τους γιουχάρουν , οι οπαδοί συνέχιζαν να κατεβάζουν τον χάρτη :lol:

Αντίθετα οι Promods έβγαλαν Poll στο φόρουμ τους , όταν έπεφταν τα Update της SCS το ένα μετά το άλλο : '' Θέλετε να βγάλουμε patch για τον χάρτη που να παίζει σε αυτή την έκδοση , ή μπορείτε να περιμένετε να αναβαθμίσουμε ΟΛΟ τον χάρτη για την επόμενη ; '' And guess what the answer was ...... '' Take your time , and bring us a better map '' .

Επίσης είναι τυχαίο ότι η SCS αποφάσισε να φτιάξει το καινούργιο dlc να περιέχει τις Σκανδιναβικές χώρες ;;;; :?: Δεν θα είχε περισσότερο κοινό , αν έφτιαχνε την Γαλλία - Ισπανία - Ιταλία ;;;; Μήπως αναγνώρισε ότι ο κόσμος ''γούσταρε'' να παίζει με Promods ;;; Μήπως είχε ήδη μια έτοιμη βάση παικτών - modders - prefab - τοπίων - δρόμων που μπορούσε να τα εκμεταλευτεί ;;; Είναι τυχαίο που καλέστηκαν οι Promods από την SCS , και όχι οι του TSM ;

Συνεχίζοντας με φιλική διάθεση :D
Λευτέρης
Εικόνα
Vrontosauros V8
VIP
VIP
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 02, 2015 11:23 am

Re: Ποιον χαρτη προτιματε: (ψηφοφορια) TSM vs Promods

Δημοσίευση από Vrontosauros V8 »

zeros έγραψε:Απο την αλλη παλι λες οτι ο TSM επαναλαβανετε....δεν νομιζω φιλε μου..καταρχην η Β.Αφρικη εχει τα δικα της prefab..(οκ πλην των κτιριων)..θα το εχεις παρατηρησει και εσυ βεβαια..
Αν εννοείς το πεσμένο Antonov AN 225 και τα U.F.O. οκ, αυτά το λιγότερο είναι προσβολή νοημοσύνης.........
Άβαταρ μέλους
zeros
VIP
VIP
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2014 2:50 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ποιον χαρτη προτιματε: (ψηφοφορια) TSM vs Promods

Δημοσίευση από zeros »

Ρε συ Λευτερη δεν αισχυνεσαι?? :o ( :D :P )....ηντα να αυτα που μολογας!!
Δεν έχω οδηγήσει στον TSM ούτε χιλιόμετρο . Δεν τον έχω κατεβάσει ποτέ , δεν τον έχω εγκαταστήσει ποτέ
:o

Και καθομαι και γραφω ολοκληρα σεντονια!!..... :geek:
Vrontosauros V8 έγραψε:
zeros έγραψε:Απο την αλλη παλι λες οτι ο TSM επαναλαβανετε....δεν νομιζω φιλε μου..καταρχην η Β.Αφρικη εχει τα δικα της prefab..(οκ πλην των κτιριων)..θα το εχεις παρατηρησει και εσυ βεβαια..
Αν εννοείς το πεσμένο Antonov AN 225 και τα U.F.O. οκ, αυτά το λιγότερο είναι προσβολή νοημοσύνης.........

Βρε ασε τις τσιριτσαντζουλες τωρα......εχει τετοια ο promods??...δεν εχει!!

(ζηλειαα..ψωραα...νια..νιαα...νια..νιαααα...νια :mrgreen: :D )
Καλη διασκεδαση με ασφαλη χιλιομετρα

Zeros
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
leftergr
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 19, 2014 7:16 pm
Τοποθεσία: Heraklion

Re: Ποιον χαρτη προτιματε: (ψηφοφορια) TSM vs Promods

Δημοσίευση από leftergr »

Αν δεν το είχα ψάξει το θέμα με τους χάρτες , δεν θα έγραφα καμία άποψη . Αλλά δυστηχώς ατύχησες φίλε zeros ( χα χα χα ) !!!!

Σε επόμενα ποστ , θα υπάρξουν ακόμα περισσότερα παραδείγματα της '' ποιότητας '' ( sick ) , του TSM . :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zeros
VIP
VIP
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2014 2:50 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ποιον χαρτη προτιματε: (ψηφοφορια) TSM vs Promods

Δημοσίευση από zeros »

Τι παραδειγματα μπορει να φερεις,οταν ο ιδιος ομολογεις οτι δεν εχει κανει ουτε 1 χλμ στον TSM.

Νομιζεις οτι φερνοντας ως επιχειρημμα το παραδοξο της μπαμιας...you will get of the hook that easily!! 8-) :D

ΥΣ: Παραδοξο της μπαμιας.
-Δεν εχω φαει ποτε στην ζωη μου μπαμιες αλλα ξερω οτι ειναι μπλιαχ!! :!:

:mrgreen: :P
Καλη διασκεδαση με ασφαλη χιλιομετρα

Zeros
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
leftergr
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 19, 2014 7:16 pm
Τοποθεσία: Heraklion

Re: Ποιον χαρτη προτιματε: (ψηφοφορια) TSM vs Promods

Δημοσίευση από leftergr »

Μπάμιες έχω φάει , και είναι όντως χάλια .

Φώτος και βίντεο έχω δεί . Θα τα βρώ και θα τα ποστάρω ;) Για να δεί όλος ο κόσμος την γύμνια του TSM ........ ( You messed with the wrong guy ....... :lol: :lol: :lol: )
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zeros
VIP
VIP
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2014 2:50 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ποιον χαρτη προτιματε: (ψηφοφορια) TSM vs Promods

Δημοσίευση από zeros »

Πωως....θεωρηται το φαγητο μπαμιες ..χαλια!!! :o :o

Εικόνα

Sir!!..σας περιμενω τα ξημερωματα πισω απο το ρολοι......τα κοιτη εμα!!!

:P :P
Για να δεί όλος ο κόσμος την γύμνια του TSM
Φιλε οφειλω να σε προειδοποιησω οτι η αναρτηση πορνογραφικου υλικου απαγορευεται!!

:mrgreen: :mrgreen:
Καλη διασκεδαση με ασφαλη χιλιομετρα

Zeros
Εικόνα
Απάντηση