Ποιον χαρτη προτιματε: (ψηφοφορια) TSM vs Promods

Χώρος συνάντησης οδηγών και ελεύθερης συζήτησης

Ποιον χαρτη προτιματε

TSM
8
53%
Promods
7
47%
 
Σύνολο ψήφων: 15

Vrontosauros V8
VIP
VIP
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 02, 2015 11:23 am

Re: Ποιον χαρτη προτιματε: (ψηφοφορια) TSM vs Promods

Δημοσίευση από Vrontosauros V8 »

zeros έγραψε:..(πραμα το οποιο κανει και ο promods ετσιιι..μην το ξεχναμε αυτο.....πραμα που σημαινει οτι και αυτοι ξαναζεστανουν την τυροπιτα..ποια τυροπιτα δηλαδη...λουκανοπιτακι....και τωρα με το dlc καταντησαν πιροσκι) :P :P :D :D
Τώρα μπλέξαμε τα μπούτια μας με τυρόπιτες, λουκάνικα και περεσκία και μπερδεύτηκα.....άσε που βγαίνουμε off topic σιγούλια σιγούλια.....
Οπότε παραθέτω παρακάτω την τελική και αντικειμενικότατη :mrgreen: :?: άποψή μου για τους δύο χάρτες, μέσα απο δύο φωτογραφίες...που τα λένε όλα ;) :shock:

Ο ΧΑΡΤΗΣ
Εικόνα

...κι ο χάρτης....
Εικόνα

Ας νικήσει ο καλύτερος :?: :?:
Άβαταρ μέλους
zeros
VIP
VIP
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2014 2:50 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ποιον χαρτη προτιματε: (ψηφοφορια) TSM vs Promods

Δημοσίευση από zeros »

Φιλε μου Βροντοσαυρε,σου ειμαι ευγνωμων που με βοηθαςμε τον τροπο σου να ενισχυσω τα επιχειρηματα μου. :mrgreen:

Εικόνα
Εικόνα


(Like taking candy from a baby) :P :D

Zeros
Καλη διασκεδαση με ασφαλη χιλιομετρα

Zeros
Εικόνα
Vrontosauros V8
VIP
VIP
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 02, 2015 11:23 am

Re: Ποιον χαρτη προτιματε: (ψηφοφορια) TSM vs Promods

Δημοσίευση από Vrontosauros V8 »

Αγαπημένο μου και πλανεμένο μου παιδί...... :ugeek:
Η πλάνη σου αναφορικά με τον χάρτη TSM, ίσως οφείλεται στα υπερβολικά πατριωτικά σου ένστικτα και στο γεγονός ότι σε αυτόν και μόνο βλέπεις μια υποθετική τρόπον τεινά, Ελλάδα... :D Και για αυτό σε δικαιολογώ....
Όσο για το ότι μέχρι να τον γυρίσεις όλον θα 'χεις βγει σε σύνταξη, η αλήθεια είναι ότι όσοι τον έχουν ολοκληρώσει στο 100% του και δίνουν και save games παίζεται να είναι 15-17 χρονών... :lol: :roll:

Τώρα σχετικά με τον ProMods που λες ότι τον γυρνάς όλο με ένα ρεζερβουάρ και σου μένει πετρέλαιο και για εντριβές, το μόνο ρεζερβουάρ που ξέρω με το οποίο θα μπορούσες να γυρίσεις όλον αυτόν τον τιτανοτεράστιο χάρτη.....
Εικόνα

είναι μάλλον αυτό......
Εικόνα :oops: :oops:

Guten Nacht meine liebe :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
leftergr
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 19, 2014 7:16 pm
Τοποθεσία: Heraklion

Re: Ποιον χαρτη προτιματε: (ψηφοφορια) TSM vs Promods

Δημοσίευση από leftergr »

Ας μπω και εγώ στην κουβέντα λοιπόν .....

Ο Promods ξεκίνησε να φτιάχνεται με τις Σκανδιναβικές χώρες , γιατί οι ίδιοι οι δημιουργοί του είναι από εκείνες τις χώρες . Οπότε έφτιαχναν πράγματα τα οποία γνώριζαν . Δρόμους και τοπία , τα οποία τα είχαν περπατήσει . Δεν βασίστηκαν απλώς στο google maps , για να δούν τους δρόμους .

Την στιγμή που οι Promods κάθονται και φτιάχνουν ταμπέλες , χρησιμοποιούν custom prefabs , βάζουν πραγματικά τοπία , σχεδιάζουν γέφυρες ,και ένα σωρό άλλα πράγματα , οι TSM αρκέστηκαν στο να παίρνουν τα ίδια έτοιμα κομμάτια του βασικού χάρτη και να τα κάνουν copy-paste για να φτιάξουν ένα χάρτη που να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερος .

Αν κάποιος έχει κάτσει να ασχοληθεί έστω και μια ώρα με τον editor που φτιάχνεις χάρτες μέσα στο παιχνίδι , μπορεί να καταλάβει πόσο εύκολο είναι ( κάνωντας copy-paste ) να δημιουργήσει τεράστιους δρόμους εκατοντάδων χιλιομέτρων , με οπτικά πανομοιότηπα τοπία . Αμφιβάλλω ότι θα πήρε παραπάνω από μια ημέρα σε αυτόν που είχε αναλάβει να φτιάξει την Αφρική , η δημιουργία των δρόμων :lol:
Για να μην πούμε και για τις πόλεις ( που είναι και από τα πιο δύσκολα κομμάτια για να φτιάξεις στον editor ) που είναι 2 και 3 φορές copy-paste μέσα στον χάρτη .

Τέλος , ο Promods δεν είναι μόνο Σκανδιναβία πλέον . Είναι Γαλλία , είναι Ισλανδία , είναι Φερόες , είναι ξαναφτιαγμένη Γερμανία , είναι Αγγλία , είναι Ιταλία , είναι Βαλτικές χώρες , σε λίγο Ρουμανία και ένα σωρό άλλες χώρες . Στον TSM αν δεν υπήρχε η Ελλάδα μέσα , αμφιβάλλω αν θα τον χρησιμοποιούσε κάποιος Έλληνας . Και εκεί στηρίζονται οι TSM , '' φτιάχνουμε όσο το δυνατόν περισσότερες χώρες , έτσι ώστε να τον χρησιμοποιούν οι παίκτες σε αυτές τις χώρες '' .

Αλήθεια στον καινούργιο TSM κατάφεραν να προσθέσουν τις 3 καινούργιες πόλεις που πρόσθεσε η SCS εδώ και 3 σχεδόν εκδόσεις ή ακόμα λείπουν ;;;; :lol:
Εικόνα
Vrontosauros V8
VIP
VIP
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 02, 2015 11:23 am

Re: Ποιον χαρτη προτιματε: (ψηφοφορια) TSM vs Promods

Δημοσίευση από Vrontosauros V8 »

leftergr έγραψε:Στον TSM αν δεν υπήρχε η Ελλάδα μέσα , αμφιβάλλω αν θα τον χρησιμοποιούσε κάποιος Έλληνας . Και εκεί στηρίζονται οι TSM , '' φτιάχνουμε όσο το δυνατόν περισσότερες χώρες , έτσι ώστε να τον χρησιμοποιούν οι παίκτες σε αυτές τις χώρες '' .
..μένω σ' αυτό το οποίο θεωρώ πολύ σοφή κουβέντα :!: :!: :!:
Άβαταρ μέλους
GN_AZ
Άπειρος Οδηγός
Άπειρος Οδηγός
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Σεπ 03, 2014 2:32 pm

Re: Ποιον χαρτη προτιματε: (ψηφοφορια) TSM vs Promods

Δημοσίευση από GN_AZ »

κάτι σαν το Volvo vs Scania μοιάζει αυτό το θέμα.
στην αρχή φαίνεται εντυπωσιακό το μέγεθος του TSM αλλά μετά από μερικά δρομολόγια βγάζεις τον κόφτη, βάζεις μοτέρ 1000 άλογα κ είσαι συνέχεια αριστερά με 150 μπας κ φτάσεις.
στον Promods άνετα βγάζεις δρομολόγιο εντός ορίων ταχύτητας απλά κ μόνο χαζεύοντας τα τοπία κ τις διαφορές από χώρα σε χώρα.
ψηφίζω Promods + Poland Rebuilding + RusMap. απίστευτη λεπτομέρεια κ πάνω από 3600χλμ δρόμου από Pau (FR) μέχρι Moscow (RU)
Άβαταρ μέλους
leftergr
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 19, 2014 7:16 pm
Τοποθεσία: Heraklion

Re: Ποιον χαρτη προτιματε: (ψηφοφορια) TSM vs Promods

Δημοσίευση από leftergr »

Επειδή λέγαμε για κάποια landmarks , ορίστε ορισμένες φώτος από τον Promods


Εικόνα

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zeros
VIP
VIP
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2014 2:50 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ποιον χαρτη προτιματε: (ψηφοφορια) TSM vs Promods

Δημοσίευση από zeros »

Ας αρχισουμε λοιπον

Σεβασμιωτατε γεροντα βροντοσαυρε,αν και εχω ηδη απαντηση ποιος ειναι ο λογος που προτιμω τον TSM,θα τον ξαναδηλωσω για να μην υποκυπτετε σε λανθασμενα συμπερασματα.Ο λογος που προτιμω τον TSM ειναι οχι επειδη εχει μεσα την Ελλαδα,τουναντιον..λογω του οτι μενω στην Ελλαδα και αναποφευκτα εχω οδηγησει σε αυτους του δρομους,μπορω να διακρινω οτι δεν υπαρχει ουδεμια σχεση με την πραγματικοτητα,αλλα λογω του μεγεθους του,η δυνατοτητα οτι μπορει και περιλαμβανει σχεδον ολοκληρη την Ευρωπη και την Β.Αφρικη,συμβαλοντας ετσι στα μεγιστα στην εννοια του International Transport,σε αντιθεση βεβαια του promods που καλλιστα θα μπορουσε να θεωρηθει χαρτης εθνικων μεταφορων.Επισης διοτι "Η ομαδα του TSM φανηκε εξυπνοτερη απο αυτην του promods..εχουν ενα χαρτη με χωρες που θα παρει πολυ καιρο μεχρι να καλυφθουν απο καποιο DLC της SCS και θα συνεχισουν να υπαρχουν στο στερεωμα της κοινοτητας των map mods για πολυ καιρο ακομα."Ελπιζω να σας καλυψα. :P :mrgreen: :P

Φιλε Λευτερη
Θα παραδεχτω οτι εκανα λαθος οσο αναφορα τα landmarks στο χαρτη,βλεπεις στην πρωιμη προσπαθεια μου να οδηγησω σε αυτον τον χαρτη,συναντησα τοσες εξοφθαλμες παπατζες που δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα(το οτι ο χαρτης κατασκευαστηκε απο σκανδιναβους αυτοματος αυτο δεν σημαινει οτι προσπαθησαν να προσθεσουν καποια αληθοφανεια πλην των landmarks)ουτως ωστε δεν ειχα την υπομονη να τον "ξεψαχνισω" για να δω τα οντως υπαρχοντα landmarks.Αν για σενα παντως τα 2-3 landmarks και η πινακιδες σημανσης ειναι τα μονα κριτηρια για να σε πεισουν οτι εχει αληθοφανεια ο χαρτης,λυπαμαι αλλα θα σε απογουτευσω,οι δρομοι που κατασκευασανε ουδεμια σχεση εχουνε με την πραγματικοτητα...παραδειγματα ...απειρα....ηδη μεσα στην πολη του Μιλανο..αλλα και σε αρκετες πολεις της Σκανδιναβιας παρουσιαζονται ως ανηφορο/κατηφορικοι με πεταλα....δε διαβεβαιωνω οτι ειτε στο Μιλανο..αλλα και στην Δανια που εχω παει..οδικως...δεν υπαρχουν τετοιου τυπου δρομοι...πλην των επαρχιακων δασικων χωματοδρομων(στην σκανδιναβια ολα αυτα..στο Μιλανο..ουτε κατα διανοια).Απο την αλλη παλι λες οτι ο TSM επαναλαβανετε....δεν νομιζω φιλε μου..καταρχην η Β.Αφρικη εχει τα δικα της prefab..(οκ πλην των κτιριων)..θα το εχεις παρατηρησει και εσυ βεβαια..αλλα και η Πορτογαλια με ενα κομματι της Ισπανιας ειναι τελειως διαφορετικη απο τον υπολοιπο χαρτη.Στο τελευταιο DLC scandinavia θα εχεις παρατηρησει τους στενους δρομους με τις ιδιο στενες κυκλικες διασταυρωσεις.....well..i got news for you my friend...αυτοι οι τυπου δρομοι υπαρχουν ηδη στον TSM στην Πορτογαλια και Ισπανια εδω και καιρο.
8-) 8-)


Good day gentlemen :geek:



:mrgreen: :P :P
Καλη διασκεδαση με ασφαλη χιλιομετρα

Zeros
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GN_AZ
Άπειρος Οδηγός
Άπειρος Οδηγός
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Σεπ 03, 2014 2:32 pm

Re: Ποιον χαρτη προτιματε: (ψηφοφορια) TSM vs Promods

Δημοσίευση από GN_AZ »

φίλε zeros δλδ έχεις οδηγήσει σε συγκεκριμένο δρόμο στο Μιλάνο του Promods, τον έχεις αντιστοιχίσει με τον πραγματικό δρόμο στο πραγματικό Μιλάνο κ λες ότι δεν ταιριάζουν ? μένω άφωνος !!!!! έχουμε αρχίσει κ συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα νομίζω. το μόνο αρνητικό που διάβασα για τον Promods είναι "κάτι πέταλα σε διάφορες μεγάλες πόλεις κ δρόμοι που δεν υπάρχουν". το Μιλάνο του TSM είναι ίδιο με το πραγματικό ???
Άβαταρ μέλους
zeros
VIP
VIP
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2014 2:50 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ποιον χαρτη προτιματε: (ψηφοφορια) TSM vs Promods

Δημοσίευση από zeros »

GN_AZ έγραψε:φίλε zeros δλδ έχεις οδηγήσει σε συγκεκριμένο δρόμο στο Μιλάνο του Promods, τον έχεις αντιστοιχίσει με τον πραγματικό δρόμο στο πραγματικό Μιλάνο κ λες ότι δεν ταιριάζουν ? μένω άφωνος !!!!! έχουμε αρχίσει κ συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα νομίζω. το μόνο αρνητικό που διάβασα για τον Promods είναι "κάτι πέταλα σε διάφορες μεγάλες πόλεις κ δρόμοι που δεν υπάρχουν". το Μιλάνο του TSM είναι ίδιο με το πραγματικό ???
Οχι φιλε μου..παρανοησες..εγω δεν μιλησα για πιστοτητα δρομων κατηγοριας satelite...αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις δρομο μεσα στα ορια της πολης του Μιλανο που να παρομοιαζει με αυτην της καταρας ή του μετσοβου σε μια πολη σχετικα πεδινη....το ιδιο επισης ισχυει και για καμποσες ακομα σκανδιναβικες χωρες. Ο λογος που το ανεφερα ηταν για να αντικρουσω το επιχειρημμα του leftergr ....and i quote "Ο Promods ξεκίνησε να φτιάχνεται με τις Σκανδιναβικές χώρες , γιατί οι ίδιοι οι δημιουργοί του είναι από εκείνες τις χώρες Οπότε έφτιαχναν πράγματα τα οποία γνώριζαν . Δρόμους και τοπία , τα οποία τα είχαν περπατήσει . Δεν βασίστηκαν απλώς στο google maps , για να δούν τους δρόμους".

Αν διαβασες και τι εγραψα στον Βροντοσυρο θα δεις οτι δεν ζηταω πουθενα τελεια πιστοτητα δρομων.(μπορω να διακρινω οτι δεν υπαρχει ουδεμια σχεση με την πραγματικοτητα)..αυτοι ξεκινησαν τετοιες συγκρισεις και εγω απλως τους ενημερωσα πως δεν ισχυει τετοιο
επιχειρημα.

Φιλικα

Καλη διασκεδαση με ασφαλης χιλιομετρα

Zeros
Καλη διασκεδαση με ασφαλη χιλιομετρα

Zeros
Εικόνα
Απάντηση