Προβλήματα και επίλυσή τους

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nisman
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Τρί Μαρ 11, 2014 6:29 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Προβλήματα και επίλυσή τους

Δημοσίευση από Nisman »

Παρακάτω θα βρείτε τους κωδικούς σφάλματος που μπορεί να συναντήσετε παίζοντας Multiplayer, καθώς και πιθανές λύσεις των προβλημάτων.

Error 005 - Δεν είναι δυνατή η δημιουργία σύνδεσης με τον διακομιστή (server).
Πιθανή επίλυση: Ελέγξτε το firewall / σύνδεση στο internet.

Error 006 - Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στον διακομιστή (server) εξακρίβωσης στοιχείων.
Πιθανή επίλυση: Ελέγξτε το firewall / σύνδεση στο internet.

Error 007 - Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στον διακομιστή (server) εξακρίβωσης στοιχείων.
Πιθανή επίλυση: Ελέγξτε το firewall / σύνδεση στο internet.

Error 008 - Άγνωστη "απάντηση" από τον διακομιστή (server) εξακρίβωσης στοιχείων.
Πιθανή επίλυση: Αυτό είναι πρόβλημα είτε από τους διακομιστές (server) / είτε πρέπει να ξανακατεβάσετε το αρχείο εγκατάστασης.

Το θέμα αυτό θα ενημερώνεται με τους τελευταίους κωδικούς σφάλματος.

Η ανωτέρω λίστα είναι μεταφρασμένη η λίστα του επίσημου forum
Εικόνα
panos0000
Εκπαιδευόμενος
Εκπαιδευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιουν 10, 2014 12:21 pm

Re: Προβλήματα και επίλυσή τους

Δημοσίευση από panos0000 »

Πρόβλημα: Εγκαθιστώ το mod του Multiplayer και μου ζητάει για έγκυρο Eurotruck Simulator 2 directory. Έχω δοκιμάσει αρκετά directories αλλά κανένα δεν δουλεύει.

Πιθανή λύση:
Ανοίξτε το Steam Library, κάντε δεξί κλικ επάνω στο Eurotruck Simulator 2 και επιλέξτε Properties
Εικόνα
Επιλέξτε την καρτέλα LOCAL FILES και πατήστε στο κουμπί BROWSE LOCAL FILES
Εικόνα
Μόλις ανοίξει το directory, αντιγράψτε το στο Setup του Multiplayer και συνεχίστε την εγκατάσταση κανονικά
Εικόνα
Πρόβλημα: Έχω κατεβάσει το mod του Multiplayer, αλλά όταν το τρέχω δεν υπάρχουν ενδείξεις multiplayer και βασικά είναι σαν να παίζω single player. Τι να κάνω;

Πιθανή λύση:
Πηγαίνετε στο φάκελο όπου έχετε εγκαταστήσει το Multiplayer και εντοπίστε το αρχείο Launcher.exe
Εικόνα
Κάντε δεξί κλικ επάνω στο Launcher.exe και επιλέξτε Ιδιότητες (Properties)
Εικόνα
Επιλέξτε την καρτέλα Συμβατότητα (Combatibility) και στο κάτω μέρος τσεκάρετε την επιλογή Εκτέλεση αυτού του προγράμματος με δικαιώματα διαχειριστή (Run this program as an Administrator)
Εικόνα
Σε μερικούς, εκτελώντας το launcher.exe σαν διαχειριστής, το πρόβλημα λύνεται. Αν όμως το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται τότε μπορείτε να μετακινήσετε τα αρχεία εγκατάστασης του Multiplayer στο φάκελο εγκατάστασης του Eurotruck Simulator 2 και να εκτελέσετε το Launcher.exe από εκεί.
Αν το πρόβλημα δεν λυθεί, τότε ακολουθώντας την ίδια διαδικασία εκτελέστε και το Steam με δικαιώματα διαχειριστή.

Πρόβλημα: Έχω κατεβάσει την τελευταία έκδοση του Multiplayer και ήδη έχω παίξει το multiplayer στο παρελθόν. Ωστόσο μετά το τελευταίο update εμφανίζεται συνεχώς το μήνυμα Unsupported Version detected και μου λέει ότι χρειάζομαι την έκδοση 1.10. Γιατί δεν το τρέχει;

Πιθανή λύση:
Ανοίξτε το Steam Library, κάντε δεξί κλικ επάνω στο Eurotruck Simulator 2 και επιλέξτε Properties
Εικόνα
Μετακινηθείτε στην καρτέλα BETAS και από το πτυσσόμενο πλαίσιο Select the Beta you would like to opt into, επιλέξτε την πρώτη επιλογή NONE - Opt out of all Beta programs και περιμένετε μέχρι το Steam να κατεβάσει το update.
Εικόνα
Πρόβλημα: Έχω δημιουργήσει ένα καινούριο προφίλ για το Multiplayer, αλλά δεν υπάρχουν διαθέσιμες δουλειές για να αναλάβω. Τι συμβαίνει;

Πιθανή λύση1:
Αυτή η διόρθωση δουλεύει όταν δεν υπάρχουν δουλειές, τεράστιες λήξεις εργασιών και όταν δεν υπάρχουν δουλειές σχετικές με το level (θα μεταφερθείτε στο γκαράζ).

Πάτε στα Έγγραφά μου -> Euro Truck Simulator 2 και ανοίξτε το αρχείο config.cfg με το σημειωματάριο.
Εντοπίστε τις παρακάτω γραμμές:
uset g_console 0
uset g_developer 0

και διορθώστε τις σε:
uset g_console 1
uset g_developer 1

Αποθηκεύστε και κλείστε το σημειωματάριο.

Τρέξτε το Multiplayer (επιλέξτε το Multiplayer προφίλ) και όταν δεν υπάρχει διαθέσιμη δουλειά πατήστε το κουμπί ' για να ανοίξει η κονσόλα και πληκτρολογείστε g_force_economy_reset 1 και πατήστε το enter. Πάτε ξανά στην οθόνη του προφίλ και επιλέξτε ξανά το multiplayer προφίλ και θα εμφανιστεί ένα μήνυμα το οποίο θα αναφέρει ότι έχουν αλλάξει κάποιες επιλογές και ότι η τελευταία δουλειά θα ακυρωθεί. Οπότε πάλι πατήστε ' και πληκτρολογείστε g_force_economy_reset 0 (ή πατήστε το επάνω βελάκι για να αλλάξετε το 1 σε 0) και πατήστε enter. Τώρα θα μπορείτε να επιλέξτε με νέα λίστα εργασιών οι οποίες θα είναι σχετικές με το level σας.

Πιθανή λύση2:
Βάλτε τον οδηγό να ξεκουραστεί και όλα θα δουλέψουν εντάξει. Όταν θα το κάνετε αυτό θα πρέπει να είστε Online ή να είστε στο Single player.

Πιθανή λύση3:
1 - Δημιουργήστε ένα νέο προφίλ στο single player
2 - Κάντε το αρχικό tutorial και ολοκληρώστε την πρώτη δουλειά
3 - Αναλάβετε μία άλλη δουλειά και στη μέση της διαδρομής ξεκουραστε τον οδηγό
4 - Ολοκληρώστε και την δεύτερη δουλειά και αποθηκεύστε.
5 - Ανοίξτε το multiplayer και καλά δρομολόγια!!!

Πιθανή λύση4:
Δοκιμάστε να γυρίσετε σε single player, κάντε μερικές γρήγορες δουλειές και δοκιμάστε να συνδεθείτε πάλι στο Multiplayer

Πιθανή λύση5:
Ξεκουράστε τον οδηγό ή καλέστε την οδική βοήθεια.

Πιθανή λύση6:
Πάτε σε μία οποιαδήποτε αποθήκη και σταματήστε επάνω στο πράσινο σημείο ανάληψης δουλειάς. Ίσως από εκεί εμφανίσει κανονικά κάποια δουλειά να επιλέξετε

Πρόβλημα: Έχω εγκαταστήσει τα πάντα, αλλά όταν πάω να τρέξω το Multiplayer εμφανίζεται το μήνυμα Your Client protocol version does not match with server

Πιθανή λύση:
Σημαίνει ότι πρέπει να εγκαταστήσετε την τελευταία έκδοση του Multiplayer. Την εγκαθιστάτε από εδώ: http://www.alpha.ets2mp.com

Πρόβλημα: Όταν τρέχω το Multiplayer, πέρνω συνεχώς το μήνυμα Connecting to EU #1 Server (It may take some time) και μου λέει ότι ίσως φταίει η σύνδεσή μου με το internet και ότι θα γίνει προσπάθεια επανασύνδεσης σε 10 δευτερόλεπτα, αλλά δεν γίνεται τίποτα

Πιθανή λύση:
Υπάρχουν δύο εξηγήσεις γι αυτό το επαναλαμβανόμενο μήνυμα:

1) Ο Server είναι γεμάτος και δεν έχει διαθέσιμες θέσεις για να μπείτε. Αν είναι αυτός ο λόγος περιμένετε λίγο και κάποια στιγμή θα συνδεθείτε.
2) Ο server είναι offline. Μπορείτε να ελέγξετε την κατάσταση των servers για να διαπιστώσετε αν ο server που προσπαθείτε να συνδεθείτε είναι offline. Μπορείτε να ελέγξετε τους servers από εδώ: http://status.ets2mp.com/

Πρόβλημα: Όταν πάω να κατεβάσω το Multiplayer από http://www.alpha.ets2mp.com μου λέει συνέχεια ότι το προφίλ είναι private ή ότι δεν έχω αγοράσει το παιχνίδι

Πιθανή λύση:
Δύο λόγοι υπάρχουν για την εμφάνιση αυτού του μηνύματος:

1) Δεν έχετε αγοράσει το παιχνίδι μέσω του Steam. Θυμηθείτε ότι πρέπει να αγοράσετε το παιχνίδι μέσω του Stema για να μπορέσετε να παίξετε Multiplayer. Μπορείτε να το αγοράσετε από εδώ: http://store.steampowered.com/app/227300/
2) Το προφίλ σας είναι private και ο ανιχνευτής δεν μπορεί να ελέγξει αν έχετε το Euro Truck Simulator 2 στην library. Αν είναι αυτό το θέμα τότε πρέπει να κάνετε το προφίλ σας public:

1) Στο παράθυρο του Steam, επάνω δεξιά γωνία στο πτυσσόμενο πλαίσιο που έχει το όνομά σας, πατήστε και επιλέξτε Προβολή προφίλ (View profile). Μόλις φορτώσει το προφίλ σας, επιλέξτε Διόρθωση προφίλ (Edit profile).
Εικόνα
2) Αφού φορτωθούν οι ρυθμίσεις, επιλέξτε από τα δεξιά Ρυθμίσεις προσωπικού απορρήτου (My Privacy Settings) και επιλέξτε από την Κατάσταση προφίλ (Profil status), Δημόσιο (Public). Απόθηκεύστε και δοκιμάστε να κατεβάσετε ξανά το Multiplayer μετά από 5-10 λεπτά
Εικόνα
Πρόβλημα: Όταν προσπαθώ να συνδεθώ στο server παίρνω συνέχεια το μήνυμα ότι διακόπηκε η σύνδεση γιατί το όνομά μου έχει αποκλειστεί (Ban)

Πιθανή εξήγηση:
Πολλοί χρήστες προσπαθούν να συνδεθούν στο server χρησιμοποιώντας αθέμιτα μέσα. Κυρίως δεν είναι αγορασμένο το παιχνίδι. Οπότε γίνεται αποκλεισμός στο όνομα και στο ID του Steam.

Πρόβλημα: Έχω εγκαταστήσει τα πάντα, αλλά όταν πάω να τρέχω το Multiplayer εμφανίζεται το μήνυμα Unsupported version detected και μου λέει ότι χρειάζομαι την έκδοση 1.10.1s (Steam Release). Πώς το διορθώνω αυτό;

Πιθανή λύση:
Αυτό το σφάλμα προκλήθηκε λόγω χρήσης λανθασμένου directory κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης του Multiplayer. Μπορείτε να το διορθώσετε ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα:
1) Μεταβείτε στον πίνακα ελέγχου (Control Panel -> Προγράμματα και δυνατότητες) και απεγκαταστήστε το Euro Truck Simulator 2 Multiplayer <version here> Alpha.

2) Μόλις γίνει η απεγκατάσταση, μεταβείτε στην τοποθεσία http://www.alpha.ets2mp.com και κατεβάστε το Multiplayer Mod πάλι.

3) Εκτελέστε το setup και σε κάποια στιγμή θα ρωτήσει να επιλέξετε το directory εγκατάστασης του Multiplayer Mod. Σιγουρευτείτε ότι ΔΕΝ είναι το ίδιο με το Euro Truck Simulator 2.

4) Στην επόμενη οθόνη θα πρέπει να σας ζητήσει το directory του Euro Truck Simulator 2 directory. Για να το εντοπίσετε παρακαλούμε διαβάστε παραπάνω όπου γίνεται ανάλυση επί του θέματος.

Πρόβλημα: Θέλω να κατεβάσω το Multiplayer Mod αλλά στο σημείο που πρέπει να συνδεθώ χρησιμοποιώντας το λογαριασμό του Steam, μου βγάζει ενεπιτυχής σύνδεση. Γνωρίζω ότι τα στοιχεία που δίνω είναι σωστά αλλά για κάποιο λόγο δεν τα δέχεται. Ποια είναι η αιτία του προβλήματος;

Πιθανή λύση:
Ο λόγος ίσως να οφείλεται στο ότι έχετε σετάρει το Steam Guard στον λογαριασμό του Steam και όταν προσπαθείτε να συνδεθείτε μέσω κάποιοου browser, κάτι μπλοκάρει την εμφάνιση του παραθύρου του Steam Guard για να σας αφήσει να πληκτρολογήσετε τον κωδικό που παραλάβατε μέσω email. Παρακάτω δίνονται μερικές λύσεις για το θέμα:

Λύση1) Διαγράψτε τα cookies από τον browser. Αν δεν γνωρίζετε πώς γίνεται αυτό μπορείτε να ψάξετε στο google.

Λύση2) Πηγαίνετε κατευθείαν στο site του Steam (Εικόνα), συνδεθείτε και μετά δοκιμάστε μέσω του http://ets2mp.com πάλι.

Λύση3) Ελέγξτε ότι έχετε επιλέξει τη σωστή γλώσσα στην εργαλειοθήκη της γλώσσας, μερικές φορές οι αριθμοί εφανίζονται ως σύμβολα, οπότε είναι μια πιθανότητα αν χρησιμοποιήτε αρκετές γλώσσες.

Λύση4) Απενεργοποιήστε οποιαδήποτε (πρόσθετα) extensions/add-ons τα οποία μπορεί να μπλοκάρουν το παράθυρο του Steam guard από το να εμφανιστεί. Αν γνωρίζετε ποιο, τότε απενεργοποιήστε το προσωρινά μέχρι να συνδεθείτε και ενεργοποιήστε το πάλι αργότερα.
Απενεργοποιήση προσθέτων-extensions στο Google Chrome: https://support.google.com/chrome/answer/113907?hl=en
Απενεργοποιήση προσθέτων-extensions/add-ons στο Mozilla Firefox: https://support.mozilla.org/en-US/kb/dis...ve-add-ons

Λύση5) Προσπαθείστε να συνδεθείτε μέσω άλλου browser. Για παράδειγμα αν χρησιμοποιήτε Google Chrome, προσπαθείστε με τον Internet Explorer (χωρίς add-ons) ή Mozilla Firefox.

Λύση6) Σιγουρευτείτε ότι το password δεν περιέχει περίεργους χαρακτήρες όπως οι: %, ^, $ κ.τ.λ. Εαν ναι, τότε αλλάξτε το password με ένα δυνατό, αλλά χωρίς τη χρήση ειδικών χαρακτήρων μέσα.

Λύση7) Προσπαθείτε να συνδεθείτε μέσω ιδιωτικής περιήγησης (Incognito Mode). Η ιδιωτική περιήγηση στο Google Chrome ενεργοποιείται με τον συνδυασμό πλήκτρων CTRL + SHIFT + N. Στον Mozilla Firefox, η ίδια διαδικασία γίνεται με το συνδυασμό πλήκτρων CTRL + SHIFT + P. Την ώρα που είστε σε ιδιωτική περιήγηση, δοκιμάστε να συνδεθείτε.

Λύση8) Προσπαθείστε να συνδεθείτε 2-3 ακόμα μέχρι να εμφανιστεί το μήνυμα της ανθρώπινης επαλήθευσης (human verification message). Δοκιμάστε να πληκτρολογήσετ σωστά το μήνυμα της επαλήθευσης και θα συνδεθείτε. Αν δεν δουλέψει δοκιμάστε να ανανεώσετε τα περιεχόμενα της σελίδας (F5).

Πρόβλημα: Έχω αγοράσει το παιχνίδι αλλά όχι μέσω Steam. Ωστόσο έχω έγκυρο CD key. Πώς γίνεται να ενεργοποιήσω το παιχνίδι μέσω Steam;

Πιθανή λύση:
1) Ανοίξτε το Steamb και στην κάτω αριστερή γωνία θα δείτε το κουμπί + ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ (+ ADD A GAME). Πατήστε και από τις επιλογές που θα εμφανιστούν επιλέξτε Ενεργοποίηση προϊόντος στο Steam (Activate a Product on Steam).
Εικόνα
2) Αφού το επιλέξετε, θα εμφανιστεί ένα παράθυρο, στο οποίο πρέπει να συνεχίσετε ακολουθώντας τις οδηγίες και σε κάποια στιγμή θα σας ζητηθεί το CD Key που θέλετε να ενεργοποιήσετε. Μόλις γίνει αυτό θα έχετε το παιχνίδι μέσω Steam και θα μπορείτε να κατεβάσετε το Multiplayer.

Πρόβλημα: Έχω κάνει πολλές δουλειές και εχω μαζέψει αρκετά λεφτά. Αποφάσισα ότι θέλω να αγοράσω ένα νέο φορτηγό. Ανοίγω το κεντρικό μενού, βρίσκω έναν έμπορο και όταν κάνω κλικ να τηλεμεταφερθώ εκεί, έχω μαύρη οθόνη και δεν γίνεται τίποτα.

Πιθανή λύση:
Αυτό συμβαίνει γιατί προς το παρών δεν γίνεται να τηλεμεταφερθείτε στον έμπορο. Υπάρχουν μερικές λύσεις γι αυτό:

Λύση1) Ανοίξτε το Singleplayer, τηλεμεταφερθείτε στον έμπορο και μόλις αγοράσετε το φορτηγό γυρίστε στο Multiplayer.

Λύση2) Αν έχετε αγοράσει γκαράζ στην πόλη που είναι ο έμπορος, τηλεμεταφερθείτε στο γκαράζ και μετά οδηγήστε μέχρι τον έμπορο.

Λύση3) Οδηγήστε όλη τη διαδρομή μέχρι τον έμπορο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nisman την Τετ Ιουν 25, 2014 9:37 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Αλλαγή τίτλου
Απάντηση