Νίκος Μόσχος

Οι απαντήσεις των μελών της κοινότητας .
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Giorgos Patsias
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2014 2:39 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Νίκος Μόσχος

Δημοσίευση από Giorgos Patsias »

Νίκος Μόσχος ( Nick Moschos )

1.Πρώτη επαφή με υπολογιστή . Χρονολογία και ηλικία :
Η πρώτη μου επαφή με υπολογιστή έγινε το 2005, όταν ήμουνα 5 χρονών. Ο θείος μου είχε έναν υπολογιστή στον οποίο μου είχε κάποια παιχνίδια που έπαιζα.

2.Χαρακτηριστικά που είχε ο πρώτος υπολογιστής ;
Δεν θυμάμαι. Απλά ήταν αρκετά γρήγορος και ‘σήκωνε’ κάποια παιχνίδια σε υψηλά γραφικά.

3.Μερικά από τα πρώτα παιχνίδια που ασχολήθηκες ;
Το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα ήταν το Collin McRae 2. Ήταν ένα πολύ κάλο παιχνίδι, αρκετά ρεαλιστικό για την εποχή του και με όλες τις μάρκες-χορηγούς που εμφανιζόταν στο παιχνίδι να είναι αληθινές. Έπαιζα και παίζω Need for Speed Carbon, τα Call of Duty 2, World at War και το Modern Warfare 3, Farming Simulator 2013 και το Euro Truck Simulator 2.

4.Αγαπημένο είδος παιχνιδιού
Τα αγαπημένα μου είδη παιχνιδιών ήταν προσομοίωσης και τα πολεμικά.

5.Επαφή με κονσόλες ; Είχες ποτέ ; Ήθελες να αποκτήσεις ;
Στην ηλικία των 6 οι γονείς μου, μού αγόρασαν το PSP, το οποίο ακόμα έχω και παίζω όταν έχω ελεύθερο χρόνο.

6.Συλλογή παιχνιδιών ( πόσα , retail ή steam )
Έχω γύρω στα 6 με 10 παιχνίδια για υπολογιστή, συμπεριλαμβανομένου και του laptop μου, αφού ο υπολογιστής που παίζω ETS2 είναι του θείου μου, και γύρω στα 20 για το PSP αφού είναι το πρώτο μου ηλεκτρονικό.

7.Πόσες ώρες αφιερώνεις για παιχνίδι κάθε ημέρα/εβδομάδα
Θα έλεγα 2-3 ώρες, για τα σαββατοκύριακα. Τις καθημερινές όπου το πρόγραμμά μου είναι πιο σφικτό το πολύ μιάμιση ώρα.

8.Άλλη χρήση υπολογιστή εκτός από τα παιχνίδια
Ο υπολογιστής δεν είναι μόνο για παιχνίδια. Κάνω εργασίες για το σχολείο, βλέπω βιντεάκια και διαβάζω διάφορα πράγματα που με ενδιαφέρουν από σχετικές ιστοσελίδες.

9.Πως έμαθες την χρήση του υπολογιστή ( βιβλία , περιοδικά , σχολές , ιντερνετ )
Λίγο από το σχολείο, λίγο από το θείο μου και τον αδερφό μου. Κυρίως όμως από το σχολείο (Word, Excel κ.α.).

10.Προτίμηση desktop ή laptop
Desktop θα έλεγα. Έτσι μπορείς να κάνεις συνεχώς αναβαθμίσεις και να παίζεις παιχνίδια σε υψηλότερα γραφικά, αφού οι Desktop έχουν ευρύτερες δυνατότητες.

11.Το σύστημα που διαθέτεις τώρα , τι περιλαμβάνει ;
ETS2 παίζω στον υπολογιστή του θείου μου ο οποίος είναι και καλύτερος από το laptop μου. Έχει intel core i5, 3.30 GHz, 4GB RAM και σκληρό.

12.Με το ETS2 πότε ξεκίνησες να ασχολείσαι ;
Ξεκίνησα πέρυσι το χειμώνα, όταν ο αδερφός μου κατέβαζε διάφορα παιχνίδια προσομοίωσης. Εγώ κόλλησα κ λίγους μήνες αργότερα το αγόρασα.

13.Πόσες ώρες αφιερώνεις στο ETS2
Κάθε φορά που θα παίξω, ασχολούμαι σχεδόν 2 ώρες, όχι όμως πάντα.

14.Παιχνίδι με mods ή vanilla
Πάντα με mods!

15.Έχεις ασχοληθεί να φτιάξεις δικά σου mods ;
Ναι και φτιάχνω. Φτιάχνω skins για τα φορτηγά μου κ τα τρέιλερ και τώρα τελευταία άρχισα να ασχολούμαι με 3D modding, το Blender

16.Κάποια mods τα οποία χρησιμοποιείς σε κάθε έκδοση του παιχνιδιού και δεν μπορείς χωρίς αυτά ;
Ναι υπάρχουν και δεν είναι λίγα. Πάνω από όλα είναι η Scania 4 series, τα 50k addons, ένα Volvo FH12 και τα ζαντο-λάστιχα του 50k. Υπάρχουν όμως και πολλά άλλα mods.
Εικόνα
Κλειδωμένο