Ντανώλας Λευτέρης

Οι απαντήσεις των μελών της κοινότητας .
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
leftergr
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 19, 2014 7:16 pm
Τοποθεσία: Heraklion

Ντανώλας Λευτέρης

Δημοσίευση από leftergr »

Ντανωλας Ελευθέριος ( Ntanolas Lefteris / leftergr )

1.Πρώτη επαφή με υπολογιστή . Χρονολογία και ηλικία :
- Πρώτη επαφή με Η/Υ ήταν το 1987 , σε ηλικία 10 ετών , όταν ο πατέρας μου αγόρασε σε εμένα και τον αδερφό μου ένα ΄΄ IBM συμβατό ΄΄ ( όπως χαρακτηρίζονταν την εποχή εκείνη .


2.Χαρακτηριστικά που είχε ο πρώτος υπολογιστής ;
Ονομαζόταν ΄΄ Prince XT-14 ΄΄ και είχε αγοραστεί στην τιμή των 140.000 δραχμών ( αν θυμάμαι καλά ) . Είχε έναν Intel 8086 με ταχύτητα 10MHz ( τα οποία αυξάνονταν σε 14MHZ με το πάτημα ενός κουμπιού ) , με 256 KB RAM ( που σύντομα αναβαθμίστηκε σε 512KB ) , drive που έπαιρνε δισκέτες 5 1/4 χωρητικότητας 360Kb , CGA κάρτα γραφικών , και ασπρόμαυρο μόνιτορ 14΄΄ . Λειτουργικό σύστημα για την εκκίνηση του υπολογιστή , χρησιμοποιόταν το MS-DOS 3.20 , και φυσικά στον στάνταρ εξοπλισμό δεν υπήρχε ούτε σκληρός δίσκος ούτε ποντίκι .


3.Μερικά από τα πρώτα παιχνίδια που ασχολήθηκες ;
Μερικά από τα πρώτα παιχνίδια ήταν το Test Drive 1 , Larry 1 , Police Quest 1 , F16 Combat Pilot , Summer Games , Grand Prix Simulator , Gunboat , κα .


4.Αγαπημένο είδος παιχνιδιού
Από την αρχή το είδος που αγάπησα ήταν τα Adventure . Ιδίως την εποχή εκείνη , που δεν χρειάζονταν τρομερά γραφικά μιας και δεν υπήρχαν τρομερά συστήματα , αν σου άρεσαν τα adventures μπορούσες να περάσεις αρκετές ευχάριστες ώρες μπροστά στον υπολογιστή ( αρκεί βέβαια να μην κολλούσες σε κάποιο σημείο ) .
Το άλλο είδος παιχνιδιού ήταν τα Simulation . Στην αρχή με τα flight simulation , και έπειτα όσο ανέβαινε η τεχνολογία , και με άλλα είδη , ώσπου κατέληξα στα Driving Simulations( είτε είναι race , είτε είναι formula 1 , είτε είναι Euro Truck ) .


5.Επαφή με κονσόλες ; Είχες ποτέ ; Ήθελες να αποκτήσεις ;
Η πρώτη κονσόλα ήταν το Nintendo GameBoy . Το πρώτο πρώτο που κυκλοφόρησε , με την ασπρόμαυρη οθόνη και την κασέτα του Tetris δώρο . Έπειτα από αυτό , η Nintendo έγινε η αγαπημένη εταιρία των αδερφών μου , και πλέον πρέπει να υπάρχουν στην κατοχή μας σχεδόν όλες οι κονσόλες της που κυκλοφόρησαν στην Ελληνική αγορά . Με μια μικρή ατασθαλεία όταν αγοράστηκε η Amiga CD32 μόλις πρωτοκυκλοφόρησε .


6.Συλλογή παιχνιδιών ( πόσα , retail ή steam )
Στα τέλη της δεκαετίας του 80 και αρχές των 90 , το να βρείς original παιχνίδια στο Ηράκλειο που μένω , ήταν σχεδόν αδύνατο . Σχεδόν το 100% των παιχνιδιών που είχα την εποχή εκείνη ήταν αντιγραφές από καταστήματα που έκαναν αυτή την δουλειά . Αργότερα βέβαια αγοράστηκαν και αρκετά αυθεντικά , τα οποία η πλειοψηφία ηταν adventure παιχνίδια όπως το The Dig ( της Lucas Arts ) , το Harvester , το Myst .
Πλέον η συλλογή μου από παιχνίδια βρίσκεται στο Steam , όπου αγορασμένα είναι παιχνίδια αποκλειστικά simulation , ETS2 , Simbin Race Mega Pack και Train Simulator 2015 .


7.Πόσες ώρες αφιερώνεις για παιχνίδι κάθε ημέρα/εβδομάδα
Ο ελεύθερος χρόνος λόγω οικογένειας και δουλειάς είναι σχετικά περιορισμένος , αλλά πάντα υπάρχει κάποιο 2ωρο που θα μπορέσω να ασχοληθώ . Περίπου 6-10 ώρες ανά εβδομάδα είναι αφιερωμένες στο παιχνίδι στον υπολογιστή .


8.Άλλη χρήση υπολογιστή εκτός από τα παιχνίδια
Οι κύριες χρήσεις του υπολογιστή είναι για την δουλειά μου , ενασχόληση με Word , Excel , και ειδικά προγράμματα προγράμματα που αφορούν αυτή . Επίσης αρκετό σερφάρισμα στο Ιντερνετ , όταν το επιτρέπει ο χρόνος .


9.Πως έμαθες την χρήση του υπολογιστή ( βιβλία , περιοδικά , σχολές , ιντερνετ )
Με την αγορά του πρώτου υπολογιστή , παρακολουθούσα μαθήματα για 2 σχεδόν χρόνια σε ένα φροντιστήριο , με θέματα που αφορούσαν κυρίως τον προγραμματισμό . Εκεί έμαθα και την γλώσσα Basic . Έπειτα μέσα από την αγορά βιβλίων και προσωπικού διαβάσματος , συστηματική αγορά κάθε μήνα σχεδόν όλων των περιοδικών που κυκλοφορούσαν γύρω από υπολογιστές εκείνη την εποχή . Μετέπειτα ασχολία στην σχολή που ήμουν ( που ασχολήθηκα με Borland C++ ) , και πλέον όταν το ιντερνετ μπήκε για καλά στην ζωή μου , μέσα από εκεί .


10.Προτίμηση desktop ή laptop
Πάντα είχα desktop υπολογιστή . Ποτέ δεν συμπάθησα τους φορητούς , ίσως και λόγο της ακριβής τιμής τους . Λόγο της δουλειάς όμως αναγκάστικα να χρησιμοποιήσω laptop για πρώτη φορά , και εκτίμησα το πόσο πιο άνετη και βολική ειναι η χρήση τους . Για gaming όμως , σταθερος υπολογιστή και μόνο .


11.Το σύστημα που διαθέτεις τώρα , τι περιλαμβάνει ;
Το σύστημα απαρτίζεται από έναν AMD Athlon X2 3800+ ( overclocked στα 2.4GHz ) , μνήμη DDR1 2.5GB , κάρτα γραφικών AMD 5570 1GB , mainboard Asus A8N5X , DVD Recorder LG , οθόνη 23΄΄ LG , ηχεία 2.1 Creative , πληκτρολόγιο+ποντίκι Turbo-X , και την Logitech Momo Racing Force Feedback .


12.Με το ETS2 πότε ξεκίνησες να ασχολείσαι ;
Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο του 2013 είδα τυχαία ένα βίντεο από το παιχνίδι σε ένα racing simulation site . Κατέβασα κατευθείαν το demo του παιχνιδιού , και έπειτα στις Χριστουγεννιάτικες εκπτώσεις του 2013 στο Steam αγόρασα το παιχνίδι μαζί με το dlc Going East .


13.Πόσες ώρες αφιερώνεις στο ETS2
Πλέον δεν αφιερώνω τόσο χρόνο όσο παλιότερα , αλλά σίγουρα πάνω από 6 ώρες την εβδομάδα .


14.Παιχνίδι με mods ή vanilla
Πλέον αποκλειστικά παιχνίδι με mods μέσα . Άντεξα γύρω στους 2-3 μήνες μετά που αγόρασα το παιχνίδι , και έπαιζα χωρίς τίποτα έξτρα . Έπειτα όμως ανακάλυψα τα mods και τον χάρτη των Promods , και πλέον δεν νοείται παιχνίδι χωρίς αυτά .


15.Έχεις ασχοληθεί να φτιάξεις δικά σου mods ;
Μέχρις στιγμής έχω ασχοληθεί μόνο με trailer skinning , και αυτό με την βοήθεια του ETS2 Studio . Υπάρχουν 4-5 πακέτα από trailers δικά μου τα οποία έχουν ανέβει ήδη και στο site ets2.gr .


16.Κάποια mods τα οποία χρησιμοποιείς σε κάθε έκδοση του παιχνιδιού και δεν μπορείς χωρίς αυτά ;
Ένα σημαντικό είναι ο χάρτης των Promods . Από την 1.50 έκδοσή του και μετά , δεν έχει βγεί από το κύριο προφίλ που χρησιμοποιώ στο παιχνίδι . Άλλο είναι το AI Traffic Pack του Jazzycat , το Route Advisor του Hemill , το True AI Lights , το Real Gas Stations , το Trucks Parts του pete379jp . Συν βέβαια τα Ελληνικά trailer packs από Zeros-Mafiozos-Achilles Sibir .
Εικόνα
Κλειδωμένο