Κώστας Ηφαίστιους

Οι απαντήσεις των μελών της κοινότητας .
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Giorgos Patsias
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2014 2:39 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Κώστας Ηφαίστιους

Δημοσίευση από Giorgos Patsias »

Κώστας Ηφαίστιους ( Kwstas V8 )

1.Πρώτη επαφή με υπολογιστή . Χρονολογία και ηλικία :
Πρώτη επαφή με υπολογιστή γύρω στο '99-'00,με ένα IBM laptop του πατέρα μου,ήμουν σε ηλικία 12 ετών όταν
πήρα τον πρώτο μου υπολογιστή.

2.Χαρακτηριστικά που είχε ο πρώτος υπολογιστής ;
Αν θυμάμαι καλά,γιατί πάνε και χρόνια,πρέπει να ήταν γύρω στα 600Mhz ο επεξεργαστής,δεν θυμάμαι τα υπόλοιπα,
πάντως θυμάμαι το φοβερό 56αρι modem που έπρεπε να κλείσει ο άλλος το τηλέφωνο για να μπείς στο Internet!


3.Μερικά από τα πρώτα παιχνίδια που ασχολήθηκες ;
Το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα ήταν το Flight Unlimited(flight simulator),το οποίο είχε φέρει ο πτέρας μου δώρο
απο την Ολλανδία μαζί με ένα άλλο παιχνίδι με κάρτ ! Απο κει και πέρα,Starcraft (θρησκεία),Warcraft, DELTA FORCE,Rainbow Six,GTA(όλα απο το 1-το 5),Call Of Duty(επίσης όλα),World Of Warcraft (5 xρονάκια απο την ζωή μας έφαγε το άτιμο),Neverwinter Nights,Dungeon Siege,FSX,Need For Speed (όλα),Juiced,Command n Conquer(όλα τα παιχνίδια πάλι απο Generals μέχρι Tiberium) οτι αλλο υπάρχει σε RPG δεν κάθομαι να τα γράφω γιατί θα ξημερώσουμε !

4.Αγαπημένο είδος παιχνιδιού
Αγαπημένο είδος θα έλεγα τα strategy και μετά θα έλεγα τα RPG αλλά όχι απαραίτητα τα ΜΜΟ.

5.Επαφή με κονσόλες ; Είχες ποτέ ; Ήθελες να αποκτήσεις ;
Ξεκινησα με Super Nintendo όπου κυρίως ασχολιόμουν με Mortal Kombat και Street Fighter,μετά πέρασα σε Nintendo64 όπου καιγόμασταν οικογενειακώς με τον πατέρα στο Mario 64,μετά πέρασα σε PS2 αλλά τα χα ψιλοπαρατήσει και έπαιζε μόνο ο πατέρας,μετά είχα την ατυχία να πάρω το Χ-ΒOX 360 αλλά έβγαλε πρόβλημα πλακέτας στο 6άμηνο και έφαγε πέταμα και κατέληξα με X-BOX ONE τώρα όπου έχω βρεί την υγεία μου πιο πολύ για 3rd Person παιχνίδια και για τον πατέρα τον gamer ! χαχα !

6.Συλλογή παιχνιδιών ( πόσα , retail ή steam )
Πραγματικά έχω μια ραφαρία βιβλιοθήκη γεμάτη με παιχνίδια retail,φουλ συλλογές και φούλ bundles,είναι παρα πολλά για να τα απαριθμήσω ! Στο Steam έχω μόνο το ETS2 και το Ship Sumulator Extremes για να παίζει ο πατέρας !

7.Πόσες ώρες αφιερώνεις για παιχνίδι κάθε ημέρα/εβδομάδα
Συνήθως 4-6 ώρες την βδομάδα για παιχνίδι,λόγω δουλειάς,σκόρπιες ανάλογα τις μέρες !Περνάνε και βδομάδες που δεν ασχολούμαι και καθόλου !


8.Άλλη χρήση υπολογιστή εκτός από τα παιχνίδια
Σύνταξη αναφορών για την δουλειά,ενημέρωση,internet,ταινίες,σειρές,e-books.

9.Πως έμαθες την χρήση του υπολογιστή ( βιβλία , περιοδικά , σχολές , ιντερνετ )
Αυτοδίδκατος κυριολεκτικά με κάποια πολύ λίγα πράγματα που μου έδειξαν κάποιοι φίλοι.


10.Προτίμηση desktop ή laptop
Έχω και desktop (το οποίο προς το παρών είναι υπο αναβάθμιση) και laptop.Το καθένα για μένα έχει την χρήση του.Το desktop δεν μπορείς να το πάρεις στις διακοπές να ακούς μουσική ,αλλά και στο laptop δεν μπορείς να παίξεις game σαν άνθρωπος χωρίς να πάρουν φωτιά τα δάχτυλά σου !Το πληκτρολόγιο ενός laptop παρ'αυτά με βολεύει πιο πολύ.

11.Το σύστημα που διαθέτεις τώρα , τι περιλαμβάνει ;
To desktop είναι υπο αναβάθμιση και περιμένω να έρθει η παραγγελία με την Nvidia GTX 9800,υδρόψυξη και Ι5 επεξεργαστή,το laptop είναι ένα μέτριο ψιλοgaming λαπτοπ ASUS με μια GTX750 καρτα γραφικών και I5 επεξεργαστή.

12.Με το ETS2 πότε ξεκίνησες να ασχολείσαι ;
Επειδή κάνω παρόμοια δουλειά και εκεί που είμαι, είμαι οδηγός φορτηγού,μου άρεσαν τα φορτηγά σαν οχήματα πάντα,και μόλις πήρα πρέφα οτι υπάρχει το παιχνίδι κανα 2άρι χρόνια δλδ πιο πρίν,το αγόρασα με την μία !


13.Πόσες ώρες αφιερώνεις στο ETS2
Περίπου 2-3 ώρες την εβδομάδα σε καθαρό παίξιμο,συνήθως δοκιμάζω mods,φτιάχνω skins κλπ.

14.Παιχνίδι με mods ή vanilla
Με mods θα έλεγα,αλλά όχι υπερβολές.Καλή δουλειά έχει κάνει και η SCS απο μόνη της.

15.Έχεις ασχοληθεί να φτιάξεις δικά σου mods ;
Πιο πολύ έχω ασχοληθεί να πειράξω διάφορα mods και να τα φέρω όπως εγώ τα θέλω.Skins,πολύ λίγα πράγματα στο blender,μερικά τρειλερ αλλά δεν έχω ανεβάσει κάτι στο site.

16.Κάποια mods τα οποία χρησιμοποιείς σε κάθε έκδοση του παιχνιδιού και δεν μπορείς χωρίς αυτά ;
True Lights AI,Sweet FX,τα Volvo του Οhaha,και ένα trailer pack με ψυκτικούς θαλάμους που έχω σκινάρει εγώ.
Εικόνα
Κλειδωμένο